MENU
depositphotos_35815597_original-1024x683

6 nejzákeřnějších triků zlodějů na řidiče. Tyto tipy vám pomůžou nenechat se okrást na cestách

7. 6. 2018 • Novinky

Každý člověk, který celý rok zařezává v práci, se těší na léto a dovolenou na horách či u moře. Jaké musí být zklamání, když natrefí na podvodníka a namísto opékání na pláži musí shánět peníze a vyřizovat nové doklady. Případně peníze použije na nákup oblečení a nových kufrů, pokud zloději vybělí zavazadlový prostor.

Zloději a podvodníci mají celou řadu triků. Některé jsou známé a osvědčené, takže jen občas stačí pozměnit modus operandi. Jiné jsou nové resp. v našich končinách ještě neznámé. Německý autoklub ADAC oslovil svou rozsáhlou členskou základnu a požádal motoristy, aby se podělili se zkušenostmi. A bylo jich opravdu dost. Přinášíme hitparádu nejčastějších podvodů, z nichž některé jsou známé i u nás.

Trik č. 1: Rozbité zpětné zrcátko

Řidič na úzké silnici zaregistruje poškozené obytného vozidlo. Následně ho zastaví jeho řidič a tvrdí, že mu poškodil zpětné zrcátko. Jako důkaz ukazuje černý pás na boku karavanu. Tento pás tam pochopitelně namaloval sám podvodník. Na barvě samozřejmě nezáleží, zastavit projíždějící auto odpovídající barvy není problém. Řidič ukazuje poškozené zrcadlo a žádá: “200 eur nebo policie.” Většina turistů zaplatí. Nedělejte to.

V první řadě nepanikařte a zkontrolujte si své auto. Pokud na druhém vozidle zůstane pás barvy, na tom vašem bude určitě chybět. Pokud podvodník trvá na svém požadavku, vyberte si druhou možnost: policii. Možná budete překvapeni, když podvodník zmizí v oblaku prachu. Jakmile vystoupíte z auta, zamkněte ho! I s posádkou uvnitř. Neriskujte vykradení. Jak jsme řekli, mnohé triky se obměňují a podvodníci nemají problém zkombinovat dva či tři, například i s jedním z následujících.

Trik č. 2: Propíchnutí pneumatik

Tento podvod je dost známý i v našich končinách a setkat se s ním lze zejména na dálnicích. Podvodníci nepozorovaně prořežou pneumatiku na dálničním odpočívadle. Jakmile zaregistrujete defekt, začněte pozorovat zpětné zrcátko, určitě tam uvidíte někoho, kdo vás sleduje. Nejsou to jen dálnice, stát se to může i u supermarketu či stání na červené. Zejména v jižních zemích jsou mopedy a motocykly rozšířené, rozřezat pneumatiku tedy nevyžaduje žádnou větší námahu.

Podvodníci v roli ohleduplných motoristů upozorní řidiče na defekt, ale někteří se ho mohou snažit zatlačit na odstavnou plochu nebo na krajnici. Jakmile vystoupíte a dáte se s jedním do řeči, je téměř jisté, že druhý vám z auta sebere všechno cenné. Snažte se dojít na čerpací stanici nebo na jiné veřejné místo, kde je větší počet lidí. I tak nevystupujte, zamkněte se a okno otevřete nejvíce na jeden-dva centimetry. Případně se tvařte, že telefonujete nebo ukažte na displeji připraveno číslo na policii. Udělejte cokoli, co zloděje odradí.

Trik č. 3: předstíraná porucha

Podvodníci začnou signalizovat řidiči, že zpoza zadního kola vychází kouř. Pozor, tito podvodníci umí být i násilní, jak dokazuje zkušenost jednoho motoristy. “Když jsem se šel na to podívat, odstrčil mě a napadl mou ženu takovou silou, že se sotva udržela na nohou. Pak naskočil do auta komplice a ujel i s kabelkou a batohem.”

Někteří podvodníci bez dovolení vyberou celý zavazadlový prostor, aby se dostali k rezervnímu kolu a nářadí. Zatímco oběť protestuje, komplic vyrabuje kabinu. Nová verze tohoto triku: podvodníci sami předstírají poruchu a ochotné turisty okradou. U nás je znám případ rumunského gangu, který zde během léta operuje už několik let. Jeho členové vsadili na psychologii: jsou slušně oblečení, jezdí v drahých autech a vystupují zdvořile.

Naše doporučení je stejné jako při triku č. 2: Nevystupujte, zamkněte se a okno otevřete nejvíce na jeden-dva centimetry. Nedejte se ovlivnit slušným a ochotným vystupováním. Nedůvěra a opatrnost je v takových případech devizou.

Trik č. 4: vykradené vozidlo

Mnozí němečtí řidiči poukázali na problémy s vykradeným autem. Jednoho na parkovišti odlákal gauner, druhý zatím vyplundroval kabinu. Další turistka se cestou na letiště zastavila na prohlídce nějaké památky a když předávala pronajaté auto, zavazadlový prostor byl prázdný. Zlodějům se podařilo téměř bez jediné stopy otevřít dveře a následně kufr. Mnohé z obětí předpokládají, že zloději používají rušičku signálu dálkového ovládání.

Velkoměsta mají svůj specifický druh okradačů turistů. Základní pravidlo zní: zavazadlo patří do zavazadlového prostoru, příliš naložené auto zaručeně přitáhne nežádoucí pozornost. Pokud používáte auto z půjčovny, nechte někde v kabině časopis nebo noviny v místním jazyce. U domácího řidiče nelze předpokládat tak úspěšný lov jako u turisty.

Trik č. 5: Nouzové zastavení

Většina moderních vozidel má zabudovaný režim pro nouzové brzdění. Pokud elektronika vyhodnotí manévr jako nouzové brzdění nebo kritickou situaci, preventivně odemkne dveře. Má to logiku, že? Jenže přesně to využívají i zloději v zahraničí. Auto nebo motocyklista před vámi nečekaně zabrzdí a přinutí vás dupnout na brzdy.

Jakmile elektronika odemkne dveře, další scénář je jasný. Druhý zloděj ze zálohy okamžitě otevře dveře a ukradne kabelku nebo batoh. Pokud použijí jemnější způsob, aby vás zastavili a vylákali z auta, nezastavujte a rozhodně neopouštějte auto. Pokud již zastavit musíte, připravte si telefon s připraveným číslem policie.

Trik č. 6: Karavany a obytné vozy

Některé skupiny podvodníků se specializují výhradně na karavany a obytné vozy, které se těší rostoucí popularitě a s nimi se množí i začátečnické chyby. Standardní scénář: posádka zastaví na noc na dálničním odpočívadle nebo před supermarketem a přestože auto řádně uzamkne, ráno jsou pryč peníze, doklady a cennosti. Mnohé oběti jsou přesvědčeny, že jim zloději dostali do auta uspávací plyn, i když to nijak nemohou dokázat. Jak jinak by se posádka nevzbudila při rozbíjení okna? V nejednom případě se totiž zloději dostali dovnitř právě přes okno a vzali vše, co bylo na dosah.

ADAC doporučuje, aby řidiči nikdy nenocovali na dálničních odpočívadlech nebo parkovištích, ale vždy zašli do kempu nebo na místa určená pro karavany. Při každém zastavení, a to i přes den, je vhodné dveře řidiče a spolujezdce zajistit, například natažením upínacího popruhu přes rukojeti. Na trhu je běžně dostupné i další příslušenství, například dodatečné zámky a západky či kontaktní senzory na dveře a okna.

.

« »