MENU
maxresdefault

Jeremy Clarkson – Co je vlastně zač? Něco o životě legendy

22. 5. 2017 • Novinky, Zajímavosti

Slyšíte o něm všude: Jeremy Clarkson udělal průšvih v Top Gearu, J. C. je rasista, J. C. si zase otevřel hubu na špacír, ale nikdo vlastně pořádně nevím, co je tento významný člověk doopravdy zač. A že je toho hodně – Role moderátora automobilového pořadu je jen slabý odvar z toho všeho.

Jeremy se narodil 11.4. 1960 v Doncasteru prodavači Edwardu Grenvillovi Clarksonovi a učitelce Shirley Gabrielle Ward. Jeho rodiče prodávali na dnešní dobu neobvyklou věc – návleky na konvice a byli spíše chudších poměrů. I navzdory tomu však svého syna dali na soukromou školu Hill House School. Neměli z čeho platiti náklady na studium a vypadalo to zle, jenže Shirley jednoho dne pro své dvě děti vyrobila medvídky Paddington, kteří se stali okamžitě velmi populárními a matka tak větší produkcí vydělala na studium dětí. Později Jeremy navštěvoval i Repton School, ze které byl vyloučen za pití alkoholu, kouření a darebáctví. Jeho první ženou byla Alexandra James, po několika letech se sňatek rozpadl a Jeremy zatoužil po své manažerce Frances Cain, kterou si později v roce 1993 vzal za ženu. Jejich vztah v roce 2014 skončil. Celkem má tři děti Emily, Finlo a Katye.

Několik důvodů, proč všichni milují Jeremyho Clarksona

Jeho prvním zaměstnáním bylo cestovní prodávání hraček a především úspěšné novinky Paddington Bear – navázal tak na živnost rodičů. Později psal pro  Rochdale Observer, Wolverhampton Express and Star, Lincolnshire Life a Associated Kent Newspapers. Nakonec se usadil jako žurnalista v  Rotherham Advertiser.

V roce 1984 založil společnost Motoring Press Agency, ve které s Jonathanem Gillem dělal novinářské testy aut a prodával je do novin a časopisů. Nejvýznamnější spolupráce byla s magazínem Performance Car. Od roku 1993 pravidelně psával do světoznámého časopisu Top Gear. Dodnes píše články do nejslavnějších magazínů The Sun a The Sunday Times. Nezůstává však pouze u žurnalistiky, ale napsal i několik knih, jako třeba: Jeremy Clarkson’s Motorworld nebo Jeremy Clarkson – Vím, že máš duši, kterou mohu jen doporučit.

Tím bychom měli uzavřenou jeho ”psací” kapitolu života a můžeme se vrhnou na tu televizní. Jeho hlavní kariéra na obrazovkách začala 27.10. 1988, kdy nastoupil jako hlavní moderátor do ”starého” Top Gearu, ten 3.2. 2000 skončil. Od roku 2002 po boku s Jamesem Mayem a Richardem Hammondem natáčel Top Gear nový, který se proslavil ve více jak 100 zemích a učinil ze všech třech opravdové legendy v automobilovém oboru. Minulý rok působení na BBC v Top Gearu kvůli nepohodám skončilo a ”svatá” trojici přechází natáčet novou show The Grand Tour na konkurenční Amazon. Top Gearu na BBC se ujme nová šestice moderátorů v čele s Chrisem Evansem.

Clarkson si rýpl do nové Škody Superb – Je nudná a bezduchá

Známá byla i jeho talk show Clarkson, kde dělal rozhovory s herci, hudebníky, politiky a všemi známými osobnostmi. Ta se vysílala během let 1998-2000. Jako moderátor se objevoval i v několika jiných televizních pořadech a kariéru má opravdu pestrou.

Má velmi zvláštní humor, který si nebere servítky s nikým a nedělá mu problém tak urazit prakticky kohokoliv. Na jeho výroky tak bývají rozporuplné reakce a často je kritizován médii, politiky a různými skupinami lidí.

Jeho roční výdělek se odhaduje na necelých 100 milionů korun – Top Gear + prodej DVD, knih a výdělek z psaní do magazínů.

.

« »