MENU
img_1311

Ojeté kabriolety jsou čím dál tím víc v kurzu

12. 6. 2017 • Novinky, Zajímavosti

I letos pokračuje jeden z nejmarkantnějších trendů na trhu s ojetými vozy – nárůst poptávky po vozech se stahovací nebo odnímatelnou střechou. Kabriolety vyhledává stále více řidičů několik posledních let, letošní boom už zřejmě v očekávání dalšího žhavého léta překračuje dokonce i zatím absolutně rekordní loňské prodejní výsledky. Přestože ještě na začátku května sněžilo, prodal největší prodejce ojetých aut ve střední a východní Evropě AAA AUTO International za prvních pět měsíců roku jen v ČR hned několik desítek kabrioletů.

„Kabriolety se sice na našem celkovém odbytu stále podílejí jen z několika málo desetin procenta, zajímavá je však dynamika jejich rostoucí obliby. Stojí za ní čím dál tím teplejší počasí v létě, obliba road movies, zvyšující se životní úroveň a stupeň vybavení domácností klasickými vozy, případně kombinace všech těchto faktorů,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová. Ať už je důvod jakýkoli, léto bez střechy nad hlavou láká stále více zákazníků nejen v České republice, ale i dalších třech zemích, v nichž AAA AUTO působí. Celkem se v nich letos pro koupi kabrioletu rozhodlo již o 10 procent více zákazníků než loni. „Hlavním trhem pro kabriolety nicméně nadále zůstává Česká republika, která pokrývá téměř dvě třetiny celkového odbytu ve všech čtyřech zemích,“ dodala Karolína Topolová.

V České republice si kabriolet, nejčastěji černý (letos v 37,5 procentech případů), s pohonem předních kol (66,0 %), vznětovým motorem (83,9 %) a manuální převodovkou (75,0 %) kupují zpravidla muži (76,3 %). Od nákupu ideálního letního vozu je neodrazuje ani vyšší cena: za vůz bez střechy zaplatí v průměru skoro o třicet procent víc, než kdyby si vybrali běžný model konkrétního vozu. „Vyšší pořizovací cena a větší nároky na provoz jako znaky jisté exkluzivity, zdá se, atraktivitu kabrioletů ještě zvyšují,“ poznamenala Karolína Topolová.

Kabriolet charakterizuje dvoudveřová nebo čtyřdveřová karoserie se stahovací nebo odnímatelnou tuhou střechou. Na rozdíl od roadsterů nabízí pro cestující nejméně čtyři místa ve dvou řadách. Střecha může být plátěná nebo pevná z nebo jiných materiálů; v případě pevné stahovací střechy se užívá také označení kupé kabriolet. „Lahůdku srovnatelnou s terénním kabrioletem Mercedes G 500 Final Edition 200 z limitované sběratelské edice s bohatou nadstandardní výbavou, který se loni prodal za 6,3 milionu korun, momentálně na skladě nemáme, ale i tak si u nás vyberou i velmi nároční zákazníci. V aktuální nabídce AAA AUTO je například Mercedes-Benz E 250 Cabrio 2013 za 850 tisíc Kč, BMW 320 d Cabrio 2013 za 600 tisíc Kč, Ford Mustang Cabrio 4.6 V8 GT 2010 za 550 tisíc Kč nebo Volkswagen Eos 2.0 TFSI 2009 za 220 tisíc Kč,“ uzavírá Karolína Topolová.

.

« »