skodafea

Ojeté škodovky vedou prodeje jen v Česku. Jinde o ně takový zájem není

10. 10. 2018 • Novinky, Zajímavosti

Až na nedávnou výjimku, kdy dlouhodobě nejprodávanější českou ojetinu vystřídala na jeden měsíc na čele TOP 3 modelů Škoda Fabia, si prvenství již několik let drží její větší a o třídu vyšší sestra, Škoda Octavia. Druhým nejoblíbenějším modelem je škoda Fabia a stejně tak bezpečně třetí místo obhajuje vůz Volkswagen Passat.

Během prvních tří kvartálů roku 2018 se v rámci celé České republiky průměrně každý měsíc nabízelo 8 700 vozů Škoda Octavia. Nejširší nabídku zaznamenal květen (10 401 vozů), z nejnižšího počtu tohoto modelu bylo možno vybírat v srpnu, kdy bylo ojetých Octávií ke koupi pouhých 4 587. Stejně tak se vyvíjely ceny nejoblíbenějšího modelu. Průměrný nájezd vozů Škoda Octavia za první tři kvartály letošního roku činí 171 420 km, přičemž nejnižší počet najetých kilometrů měly nabízené Octavie v únoru (165 929), nejvyšší pak v srpnu (174 794).

Deseti celkově nejprodávanějšími ojetými vozy v České republice za první tři čtvrtletí letošního roku byly Škoda Octavia, Fabia, Superb a Yeti, VW Passat a Golf, Fordy Focus a Mondeo, Hyundai i30 a Renault Megane. V barvách vedly šedá, modrá a černá. Z celkového počtu 35 700 vozů prodaných v tuzemsku jich bylo 52,2 % s benzínovým a 47,8 % s dieselovým motorem. Téměř devadesát procent vozů mělo pohon na jednu nápravu, čtyřkolek bylo 12 %. Mezi zákazníky bylo 73 % mužů a 27 % žen. Statistiky zveřejnil největší český autobazar a zároveň druhý největší prodejce vozů v České republice.

Dlouhodobé oblibě se na trhu ojetin v České republice těší pouze jediný zahraniční výrobce automobilů, který figuruje v TOP 3 rovněž několik let. Volkswagen Passat. Ten se v průměru během letošních 9 měsíců prodával za 218 216 Kč. Do konce září bylo průměrně v tomto roce nabízeno 2 918 těchto vozů měsíčně. Nejnižší nabídka byla během ledna (2 388), nejvíce, stejně jako u obou škodovek, v květnu (3 218). Průměrný nájezd Passatu za uplynulá tři čtvrtletí činí 196 300 km. Nejnižší počet průměrně najetých kilometrů nabídl leden (191 242).

První místo v podobě Škody Octavia nikoho nepřekvapí, Češi jsou silně konzervativní národ preferující domácí výrobky a jen minimálně zohledňující reálné užitné hodnoty vůči konkurenci. To ostatně potvrzuje tabulka srovnání se sousedními zeměmi s podobnou ekonomickou sílou, kde naopak vedou jiné značky. Záměrně vybíráme Maďarsko a Polsko, které neprodukuje domácí automobily a nevyskytuje se u nich loajalita k domovské značce.

Poláci preferují Ford Focus a Opel Astra, převážně v karoserii typu hatchback. Škoda Octavia u nich zastává třetí nejprodávanější ojetinu, Fabia pak až pátou. Mezi nimi se umístil ještě Volkswagen Golf. Maďaři mají preferenci podobnou, jen Astra a Focus si u nich vyměnili pozice a nejprodávanější se stal Opel. Nicméně právě v Maďarsku je první zástupce značky Škoda až na 10. místě v podobě modelu Octavia. Slováci pak téměř věrně opisují preference českých zákazníků.

Top 10 nejprodávanějších ojetých vozů ve třech čtvrtletích roku 2018 ve srovnání s dalšími zeměmi V4:

Česko Slovensko Maďarsko Polsko
1. Škoda Octavia Škoda Octavia Opel Astra Ford Focus
2. Škoda Fabia Škoda Fabia Ford Focus Opel Astra
3. VW Passat VW Passat Suzuki Swift Škoda Octavia
4. Ford Focus VW Golf VW Golf VW Golf
5. VW Golf Ford Focus VW Passat Škoda Fabia
6. Škoda Superb Opel Astra Ford Mondeo VW Passat
7. Ford Mondeo Škoda Superb Opel Corsa Ford Mondeo
8. Hyundai i30 Kia Ceed Renault Megane Toyota Yaris
9. Renault Megane Kia Sportage Suzuki SX4 Renault Megane
10. Škoda Yeti Renault Megane Škoda Octavia Audi A4

Zajímavá je i tabulka, která prozrazuje oblíbenost daných typů karoserií. Ve všech srovnávaných zemích jasně vítězí vozy typu hatchback následované praktickými kombíky. Vyjímkou je jen Maďarsko, kde je na druhém místě sedan. V Česku a na Slovensku je jasně patrný boom vozidel kategorie SUV, které stoupají v prodejích závratnou rychlostí. Už během příštího roku by měl segment SUV postoupit na druhé místo a porazit tak kategorii kombi. Tento trend se ale netýká sousedních zemí, kde SUV tolik rádi nemají, za což můžou i lokální klimatické a geografické podmínky.

Top 10 nejprodávanějších karoserií ojetých vozů ve třech čtvrtletích roku 2018 ve srovnání s dalšími zeměmi V4:

Česko Slovensko Maďarsko Polsko
1. Hatchback Hatchback Hatchback Hatchback
2. Kombi Kombi Sedan Kombi
3. SUV SUV Kombi Sedan
4. MPV Sedan MPV SUV
5. Sedan MPV SUV MPV
6. Pickup Pickup Off-road Off-road
7. Dodávka Dodávka Kupé Kupé
8. Mikrobus Off-road Kabriolet Pickup
9. Off-road Mikrobus Pickup Kabriolet
10. Kupé Kupé Dodávka Mikrobus
.

« »