28872185_10211867296573326_7954852686781660113_n

Policejní auto jelo chumelenicí bez zadních světel. Vám by za stejný přestupek zabavili techničák

9. 3. 2018 • Novinky, Zajímavosti

Během úterní chumelenice bylo v Praze spatřeno policejní auto Škoda Octavia jedoucí v náročných podmínkách bez zadních světel. Teď nemáme na mysli, že byla vypnutá, ale fakt, že na autě zcela chyběla. To znamená ze zákona (133/2016 Sb) jediné – auto je nezpůsobilé silničnímu provozu a nesmí se ho dále účastnit.

Chybějící zadní světla jsou velkým prohřeškem, jež snižuje jeho viditelnost a nebo nemožnost indikace změny směru. O to více na pováženou je, že s ním policisté vyjeli do takto veliké chumelenice, která riziko nehody výrazně zvyšovala (navíc toto počasí vyžadovalo ze zákona zapnutí mlhových světel, které na autě chyběly). Takové jednání je velmi riskantní a postavilo v ohrožení spoustu účastníků provozu.

Pokud má policie působit represivně a jít příkladem, tohle se opravdu nepovedlo. Teď si představte, jak by si na vás “smlsli”, kdyby jste bez světel vyjeli na silnici vy.

Nová vyhláška reaguje na novelu zákona o silničním provozu, která v únoru 2016 vstoupila v platnost. Podle ministra Dana Ťoka reaguje ministerstvo na to, že se na silnicích stále pohybují vozidla ve špatném technickém stavu. „Pravidla jsou rozumně nastavena. Uvedené závady ohrožují životy a opatření by mělo vyloučit z provozu skutečně nebezpečné vraky,“ řekl Hospodářským novinám, které o seznamu závad informovaly, Robert Vacek z Autoklubu ČR.

V seznamu, který byl zveřejněn ve Sbírce zákonů jako součást vyhlášky o provádění kontrol technického stavu vozidel a jízdních souprav v provozu na pozemních komunikacích, figurují například takové závady jako deformace nápravy, úniky provozních kapalin či chybějící součást výfuku. Většina závad je doplněna o slovíčko „zjevné“, což v praxi znamená, že policisté nebudou muset stav vozidla detailněji prohlížet. Opatření bylo namířeno hlavně na neodborně opravené havarované vozy, u nichž hrozí, že vyjedou na silnici bez jakékoli kontroly. Na STK se totiž novější automobily dostanou až po třech či čtyřech letech.

Odebrání malého technického průkazu hrozí i za častý nešvar, kterým jsou chybějící filtry pevných částic. Pokud při silniční kontrole bude auto s vyjmenovanou závadou odhaleno, pak řidič přijde o malý technický průkaz a auto bude muset nechat odtáhnout. Pokud nebude mít technický průkaz u sebe, pak jej musí odevzdat do pěti dnů. Zpátky ho dostane až poté, co prokáže, že vůz prošel STK.

.

« »