img_6081

Reportáž: 52. Rallye Šumava Klatovy 2017

24. 4. 2017 • Novinky, Reportáže, Sport

Druhým podnikem TrueCam mistrovství České republiky v automobilových soutěžích byla 52. ročník Rallye Šumava Klatovy. Současně s Šumavou se jede také 26. Historic Vltava Rallye, která je součástí mistrovství Evropy historických automobilů.

Na posádky obou soutěží čekaly náročné rychlostní zkoušky v okolí Klatov a Sušice. Už na seznamovacích jízdách bylo počasí nepředvídatelné a spíše zimní, místy byla souvislá vrstva sněhu na cestách vypadlo to na zimní soutěž. Počasí se umoudřilo a posádky se v pátek ráno probudili do mrazivého ale slunečného rána. Od půl deváté ráno měli start shakedownu historici a o hodinu později také soudobé vozy. Už na této testovací rychlostní zkoušce některé posádky nasadily velmi ostré tempo a posádka historického fordu escort svou snahu přehnala a vůz skončil v příkopu na střeše. Posádce se nic nestalo, plechy se vyklepaly a na odpolední slavnostním startu v Klatovech tento vůz byl již plně pojízdný a připravený na první rychlostní zkoušku.

Startovní pole soudobých posádek v čele s Janem Kopeckým a kompletní českou špičkou začínali závodit na Čínovském okruhu, kde bylo k vidění spousta pěkných průjezdů a také pár krizových situací, například v podání Dana Landy, který svou fabii R5 protáhl příkopem podél trati. V pátek bylo na programu pět rychlostních zkoušek, na kterých znovu vítězil Jan Kopecký. Za ním opět zuřil souboj mezi Janem Černým a Václavem Pechem. Za nimi pak zajížděl dobré časy Jan Dohnal s Focusem WRC a také polák Czeja s Fiestou R5.

Sobotní druhá etapa měla necelých devadesát tři ostrých kilometrů na devíti RZ na pěti úsecích. Jednalo se o Městskou RZ v Klatovech, Strašínskou RZ která měřila necelých dvacet kilometrů. V sobotu dopoledne ovládl Kopecký všechny RZ kromě jedné, kde zvítězil Pech. Na třetí pozici v těsném závěsu jel Černý, čtvrtý byl Dohnal. O páté místo bojovali Szeja a Trněný. Třídu 3 vedl Kopáček před Březíkem a dvoukolky Wagmer před Marešem. V druhých průjezdech zajel dvakrát nejrychleji Václav Pech a navýšil svůj náskok na třetího Černého a vybojoval tak druhou příčku na Rally Šumava Klatovy. Jan Kopecký nakonec zvítězil o 47 sekund a bral poháry za první místo. Jan Černý byl v cíli třetí stejně jako na Valace. Čtvrté místo absolutně a opět super výkon s Fiesty R5 předvedli bratři Szejové. Páté místo nakonec bral Dohnal, šestý Tarabus. Desítku uzavřel Kopáček, který vyhrál třídu 3 před Březíkem.

Třídu 3 ovládl Václav Kopáček s Imprezou a druhé místo stejně jako na Valašce obsadil Martin Březík. Dvoukolky ovládl Rakušan Wagner, který o pět vteřin porazil Mareše. Třetí pouze o dvě a půl vteřiny byl René Dohnala, čtvrtý pak Barčák s Adamem R2 .

Ve startovním poli bylo i šest vozů Porsche, v této třídě byl nejrychlejší Jirovec. Letošní rallye Šumava Klatovy byla i navzdory proměnlivému počasí, kdy hlavně v sobotu převážně pršelo a přestalo až na cílové rampě. Tak byla soutěž velmi náročná a bylo se na co dívat.

1. Kopecký Jan – Dresler Pavel Škoda Fabia R5 Škoda Motorsport 1:19:49,50:15
2. Pech jun. Václav – Uhel Petr Ford Fiesta R5 EuroOil Invelt Team 1:20:36,60:101
3. Černý Jan – Černohorský jun. Petr Škoda Fabia R5 Mogul Škoda ACA Racing 1:21:02,00:15
4. Szeja Jarosław – Szeja Marcin Ford Fiesta R5 GK Forge Metkom Rally Team 1:21:56,20:05
5. Dohnal Jan – Ernst Michal Ford Focus RS WRC ’06 1:22:27,5
6. Tarabus Jaromír – Machů Petr Škoda Fabia S2000 1:22:49,7
7. Vlček Martin – Žáková Jindřiška Ford Fiesta R5 Svarmetal Motorsport 1:22:55,4 0:059
8. Štajf Vojtěch – Rajnoha František Škoda Fabia R5 Klokočka Škoda Czech national team 1:24:01,7