1668269706-1667723640-1660377448-1609938637-1599559146-ceny-pzp

A je to tady, daň za elektromobil přichází i do Evropy: Má vykrýt výpadky ze spotřebních daní

13. 11. 2022 • Novinky

S rozvojem elektromobility se už i v Evropě začínají hledat řešení, jak nahradit výpadky spotřebních daní z benzínu a nafty. Myslet si, že koupí a používáním elektrického auta se nadobro vyhnete placení dodatečných daní, by bylo pochopitelně krátkozraké. Otázkou proto spíše bylo, kdy se první zdanění elektrických aut objeví. Ani nebylo třeba čekat příliš dlouho. Jako první zavádí daň za elektromobil Velká Británie. Zbytek Evropy se postupně přidá.

Ve větší či menší míře jsou motoristé všude na světě jednou z největších „dojných krav“ pro státní rozpočet. Je jich mnoho, a tak jsou zdrojem mnoha daní a poplatků, které musí za používání auta platit. Jedním z nejvýznamnějších příjmů do státní pokladny jsou přitom spotřební daně z benzínu a nafty.

S nástupem elektromobility a rostoucím počtem elektrických aut v provozu však stát o tyto příjmy přichází. Dokud bylo elektrických aut minimum a kupovali si je především nadšenci či bohatí podnikatelé, stát jejich nákup dokonce dotoval a sliboval krásnou „zelenou“ budoucnost pro všechny.

Postupem času se však karta obrací, dotace se stávají tabu a na řadu přicházejí otázky, jak výpadky spotřebních daní nahradit. Očekávaným výsledkem je daň z elektromobilu. Dosud se o ní hovořilo zejména v souvislosti s Austrálií a USA (každá země ji zavedla jiným způsobem a v jiné výši), nyní však přichází už i do Evropy.

Přicházíme o miliardu liber ročně. Zastavíme to

Jak uvádí britský Financial Times, novinku v daňovém systému Velké Británie představí už příští týden ministr financí Jeremy Hunt. Půjde o daň z elektromobilu, která přijde v platnost v roce 2025. Důvodem jejího zavedení je rostoucí počet elektrických aut na silnicích a s tím související výpadky ve spotřebních daních za fosilní paliva. V současnosti jezdí po anglických cestách více než milion elektrických aut a jejich prodeje stále rostou.

Jejich dodatečné zdanění je proto prý na místě. Odborníci odhadují, že do roku 2025, kdy začne nová daň platit, bude Velká Británie každý rok přicházet zhruba o miliardu liber. Ministerstvo financí dokonce odkazuje, že v budoucnu nevylučuje zavedení dalších daní na elektrická auta. Mechanismus přesného výpočtu daně v závislosti na konkrétních parametrech auta zatím Jeremy Hunt nespecifikoval.

.

« »