istock-5333426842

Agresor nebo sváteční jezdec? Typologie řidičů je poměrně široka

2. 11. 2020 • Novinky

V běžném životě jste mírumilovní tvorové, jakmile ale zasednete za volant, stává se z vás neřízená bestie? Nejste v tom sami. Stačí, aby nějaký řidič před vámi udělal chybku a vaše nervy jdou ty tam. Pojďme se podívat na typologii řidičů, které můžete na silnicích potkat.

Sváteční řidič

Auto schované v garáži, perfektně naleštěné ale má to jeden háček, tento řidič nestrávil moc času na vozovce. Překvapivě se za tu dobu změnilo i pár zásadních pravidel provozu, které si onen člověk odmítá nastudovat a nebo o nich prostě neví. Odmítá se jakkoli přizpůsobit a adaptovat. Jeho způsob jízdy je stejný za každých světelných podmínek a počasí. Dopravní chování téměř nekoriguje, pokud se stane nějaká chyba a nebo nehoda, většinou svaluje vinu na všechny okolo, ale nepřipouští, že by viníkem byl on sám.

Agresor

Poznávací znamení? Jezdí velice agresivně a nevypočitatelně! Většinou má takový řidič velké ego a potřebuje to každému dokazovat. Bude vás buď nesmyslně předjíždět, nejlépe přes plnou čáru, nebo vám nadávat. Výjimkou také není vytlačování z pruhu. Pravidla jdou mimo něj. Držte si od takových řidičů velký odstup, neboť nemají od rány daleko. Stačí udělat něco, co se mu nebude líbit a na nejbližší křižovatce vystoupí z auta a jdou po vás. Raději ujeďte, než se s takovým člověkem dávat do křížku.

Vybrzďovač

Je ho plná televize. Většinou se o něm zmiňují v televizních novinách. Člověk, který je velmi nevyzpytatelný. Svým chováním ohrožuje druhé. Při své zábavě často vybržďuje ostatní řidiče, tzv. je předjede a z ničeho nic prudce brzdí. Buď to nemá v hlavě v pořádku, nebo se vás snaží potrestat za něco ,co jste udělali a jemu se to nelíbilo. Jedná se o řidiče, které mohou mít psychickou poruchu osobnosti. Už víte proč se ostatní řádní řidiči dožadují psychologických testů? Přesně proto, aby takový jedinci nedostali šanci sednout za volant.

Frajer na entou

S takovým se setkal už jistě každý z nás. Rychlost mu není cizí a to obzvlášť ve městě, kde ho svazuje předepsaná padesátka. Nebojí se jezdit rychle. Červená na semaforu mu také nic neříká. Hlavně, aby se ukázal jako král před svou spolujezdkyní. Bohužel jeho hazardní chování, zřídka kdy končí dobře. Pamatujete si na tragické nehody mladých hokejistů/fotbalistů/dosaďte si co chcete ve sportovních vozech? Král silnic, který si myslí, že je nepřekonatelný a nic jej nemůže ohrozit, avšak v krizových situacích zmatkuje.

Slušňák

Není jich mnoho, ale přeci jen existují. Bývá to zkušený a laskavý řidič. Pustí chodce před přechodem. Zastavuje na semaforu na oranžovou. Bývá tolerantní k ostatním řidičům. Používá blinkr, nezapíná mlhovky zbytečně, uvolní místo v koloně, nepřekračuje rychlost, netelefonuje za jízdy, má všechny doklady od auta v pořádku atd. Na svou vlastní jízdu se dívá zrakem druhých, co nechce aby mu někdo způsoboval, nezpůsobuje ani on sám. Dodržuje předpisy. Váží si řidičů, jako je on sám. Málokdy ho něco vykolejí, aby propadal nezvladatelné agresi za volantem.

.

« »