1633892279-skoda-odstavka

Akutní nedostatek čipů trvá: Škoda zřejmě zcela zastaví výrobu, důsledky budou vážné

13. 10. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Přetrvávající chronický nedostatek čipů dospěl do stádia, že můžeme bez nejmenšího přehánění mluvit o globální krizi. Automobilky informují o chybějících polovodičích už měsíce, přičemž tento deficit značně omezuje a zpomaluje i samotnou výrobu. Vyhlídky do budoucna nejsou vůbec příznivé. Mercedes či Volkswagen varují, že současný stav může trvat až do roku 2023, ba co víc, česká automobilka Škoda Auto už avizovala kvůli stejnému problému odstávku, která by mohla trvat až do konce tohoto roku!

Kvůli permanentnímu nedostatku čipů na trhu bude muset Škoda radikálně omezit výrobu a s velkou pravděpodobností i odstavit produkci ve všech třech českých závodech. Pokud se tak skutečně stane, důsledky budou vážně. Nejenže se dotknou samotné automobilky, jejích zaměstnanců a dodavatelů, ale i celé české ekonomiky. Škoda Auto totiž tvoří až 5 procent HDP České republiky a podílí se téměř 10 procenty na exportu, takže její odstávka by mohla mít velmi nepříjemné ekonomické důsledky.

“Škodovka představuje 5% hrubého domácího produktu. Jakákoliv odstávka jejího provozu má obrovské ekonomické důsledky. Těžké to bude nejen pro firmu, ale především pro rozsáhlý dodavatelský řetězec, který je na české automobilce v mnoha ohledech extrémně závislý, “ řekl pro deník Právo viceprezident Svazu průmyslu a obchodu ČR Radek Špicar.

Česko se až příliš orientuje na automobilový průmysl

Česká republika je až příliš zaměřena na automobilový průmysl, což se aktuálně ukazuje jako velká slabina. Ekonomové se totiž shodují, že v ohrožení mohou být až desítky tisíc pracovních míst. Výpadek každé miliardy korun v rámci automobilového průmyslu znamená ztrátu nejméně 1,9 miliardy korun tržeb v rámci celé ekonomiky a půl miliardy HDP.

Pokles tržeb

Škoda nezažívá zrovna nejlepší časy, tedy alespoň co se tržeb týká. V důsledku pandemie totiž loni poklesly o 36 miliard korun. K tomu se aktuálně přidala čipová krize, která se už (mimochodem) postarala o pokles automobilové výroby v ČR o 28 procent a podobný průběh se očekává i v následujících měsících. Přesto Škoda Auto nemá momentálně v plánu propouštět, ale dočasné snížení mzdy není vyloučeno. Všechno to záleží i na délce odstávky. V nejhorším případě by mohla trvat až do konce tohoto roku.

.

« »