dacia-duster-4

Auta na LPG ovládla Dacia: V Evropě jí patří více než polovina trhu

8. 3. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Na auta upravená na spalování LPG se vedle současných alternativách pohonů trochu pozapomíná. Jak přitom tvrdí odborníci na emise spalovacích motorů, i LPG je cestou částečného snižování emisní zátěže vznikající ze současných spalovacích motorů. Dacia jako jedna z mála automobilek však LPG “protlačuje” i nadále. Dokonce tak, že se v roce 2020 stala jejich evropským lídrem. Auta na LPG tak i díky Dacii stále žijí.

Informace pro tuto krátkou zprávu čerpám z oficiálních informací od automobilky Dacia, která by ráda upozornila na skutečnost, že jako jediná nabízí dvoupalivové motory (upravené na spalování benzínu i LPG) v celém svém modelovém portfoliu. V roce 2020 údajně ovládla až 53% segmentu aut na LPG, což ji řadí na pozici lídra v této oblasti. A kolik vlastně bylo těch 53% trhu? Přesně 72.500 Dacií na LPG.

LPG na každé čtvrté čerpací stanici

Co se týče Evropy, LPG je prý dostupné na každé čtvrté čerpací stanici, přičemž i v České republice je průměrná cena “plynu” LPG vždy o 50% nižší, než u benzínu BA 95 E10 (E5). Podobnou cenovou výhodu má LPG v podstatě i vůči motorové naftě. Rumunská fabrika operuje i se spolehlivostí svých přestaveb benzinových motorů na LPG. A i když je třeba brát podobné zprávy trochu s rezervou, faktem je, že Dacia má s přestavbami na LPG dlouholeté zkušenosti a je vidět, že v nich postupuje. Osobně jsem měl příležitost jezdit s několika továrně přestavěných Dacií (Duster 1.6 MPi LPG, Logan 0.9 TCe LPG, Duster 1.0 TCe LPG) a je pravda, že se systém “zakrytý” tovární zárukou neustále zlepšuje.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html