buy-used-cars-lineup-720x405

Auto ESA zřejmě klame zákazníky s certifikáty

25. 5. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Autobazar Auto ESA podle zjištění deníku Právo klame zákazníky. Na svých webových stránkách tvrdí, že všechny jejich vozy jsou „Kompletně nezávisle zkontrolovány a prověřeny v databázi Cebia“. To však podle ředitele společnosti Cebia není úplně pravda: „Nenakupují od nás informace o poškození vozidel ze zahraničí. Může se tak stát, že si klient u nich koupí auto s jejich sedmihvězdičkovým certifikátem, který ale není od Cebia. Pak si kupující zadá dotaz u nás a zjistí, že auto bylo před deseti měsíci v Belgii havarované a pojišťovna vyhodnotila poškození vozidla jako totální havárii,“ sdělil Právu ředitel Cebia Martin Pajer.

Cebia v reakci na tvrzení Auto ESA vypověděla autobazaru smlouvu a nyní obě strany jednají, jak dál. Výpisy dodává více stran, tvrdí bazar. „Jejich kampaň je zčásti klamavá. Slogan, který v ESA nasadili, je kopie toho, co má autobazar AAA AUTO, ale ten všechna auta opravdu prověřuje a na internetu ke každému autu vystavuje skutečný certifikát od nás,“ dodal Pajer.

Ředitel marketingu Auto ESA Filip Kučera ve vyjádření pro Právo odmítl, že by sdělení bazaru o kompletním nezávislém prověření všech vozů bylo klamné. Podle něho bazar si ani nemůže dovolit podceňovat prověření, protože auta vykupuje do svého vlastnictví. Jeho vozy podle Kučery mají i výpis z ministerstva dopravy a ověření firmou ASG.

Na stránkách ASG je však v podmínkách použití certifikátu, který Auto ESA využívá, napsáno: „Certifikát nezaručuje, že samotné vozidlo není dotčeno protiprávním jednáním třetí osoby, jehož důsledkem je pozměnění identifikátorů vozu – takové jednání nemá provozovatel možnost zjistit. Certifikát rovněž nijak nezaručuje, že vozidlo není dotčeno jinými právními nebo faktickými vadami.“ Pak zůstává tedy otázkou, zda je takový certifikát vůbec k něčemu. Není také jasné, co přesně je míněno „prověření Ministerstvem dopravy ČR“, které na svém webu bazar rovněž proklamuje.

Podle našich informací ministerstvo žádným prodejcům takovou službu neposkytuje. K dispozici jsou pouze data na serveru kontrolatachometru.cz, provozovaného ministerstvem, kde si ovšem může historii vozidla ověřit kdokoliv a není to tak tedy žádná služba navíc.

Podnět na klamavé jednání vůči autobazaru Auto ESA obdržela také Česká obchodní inspekce, která se jím v současné době zabývá.

esa

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz