ford-ranger-raptor-25

Auto, ve kterém vám nikdy nebude zima: Ford si dal patentovat novinku do chladného počasí

4. 10. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Ocenili byste možnost sychravém počasí či mrazech nastoupit do auta a nemuset po nastartování čekat dlouhé minuty, než se teplota v kabině zvýší na přijatelnou úroveň, respektive než se ohřeje vzduch proudící z ventilace? Tato situace se samozřejmě týká zejména majitelů těch aut, která během zimních měsíců musí parkovat na ulici. Ford si dal nedávno patentovat novinku, která by mohla v budoucnu přinést zajímavé řešení tohoto problému. Zda se mu ji podaří prosadit v praxi, ukáže až čas.

Americký Ford si nechal patentovat systém expresního vytápění kabiny. Automobilka podala žádost 24. března 2021 a výsledek byl zveřejněn o rok a půl později, konkrétně 29. září 2022. Díky tomuto nápadu chce Ford vylepšit způsob, jak vyhřát kabinu auta v co nejkratším možném čase a tím zvýšit komfort v zimních měsících. Jedná se o zajímavý nápad zejména pro ty, kteří žijí v chladném podnebí a to samozřejmě zejména v případě, že auto parkují mimo garáž. Měli bychom ale dodat, že se nejedná o tak převratný vynález, jak by se mohlo zdát. Podobný systém pod zkratkou PTC používá již skoro 20 let například koncern VW. O co jde?

Pomoci by mohl elektrický odpor

Samotný systém, tak jak je načrtnut v přihlášce u příslušného úřadu, sestává z kompresoru a odporového topného tělesa (v podstatě elektrické spirály), která vytváří teplo okamžitě po nastartování a je přenášeno do chladicího okruhu a následně do kabiny vozidla.

Ford se v současnosti dívá na několik možností, jak zajistit okamžité teplo v interiéru. Jednou z nich je využití obtoku výparníku v rámci systému klimatizace nebo obtokový ventil, který může být uzavřen a teplo se uvolňuje přes výparník přímo do kabiny vozidla.

Pro srovnání, tradiční vyhřívání zajišťuje vzduch proudící kolem tepelného výměníku, který je ohříván motorem vozidla, respektive jeho chladícím okruhem.

.

« »