kxymoabvtjkzqduzmustjugilustra-n-sn-mka3sss

Náhradní díly pro automobily prudce zdražují

6. 5. 2021 • Novinky, Zajímavosti

S tím, jak do aut přibývají nové technologie, rostou i celkové ceny oprav a náhradních dílů. Některé díly tak zdražily až o 30 či 40 procent a tento trend se ani zdaleka neblíží konci, právě naopak.

Každý motorista cítí v peněžence, že náklady na vlastnictví vozidla rostou. Některé pociťujeme okamžitě, jiné se zvedají nenápadně, například náklady na servis. Nejde přitom jen o samotnou cenu práce, ale rostou i ceny náhradních dílů. Přesně na to se podívalo Sdružení německého pojišťovnictví (GDV) ve své aktuální analýze z konce minulého roku.

Ve své studii zjistili, že v průběhu 20 měsíců (leden 2016 až srpen 2017) kryt zavazadlového prostoru zdražil o 12 procent a přední blatník o 13 procent. Od ledna 2013 stouply ceny náhradních dílů pro osobní vozidla v průměru o pětinu, čili o 20 procent. Největší nárůst zaznamenaly zadní světlomety (40 procent) a kryty zavazadlového prostoru téměř (30 procent). Nárazníky zdražily o 22 procent, chladič o 18 procent a třeba přední světlomety o 17 procent. To má pochopitelně důsledky i pro pojišťovny. Zatímco v roce 2013 stála oprava osobního auta po kolizi v průměru 62 000 Kč, v roce 2017 už šlo o 70 500 Kč.

Tým GDV pro analýzu prozkoumal rozsáhlou databanku Audatex a náhradní díly pro 20 různých typů vozidel. Výběr zahrnoval více výrobců a různé kategorie vozidel, malými auty počínaje, luxusní třídou konče. Pro každý zvolený model zjistili cenovou kalkulaci 12 náhradních dílů, které se při kolizích nejčastěji poškodí například, přední nárazníky či páté dveře.

Tento trend se ani zdaleka neblíží konci, právě naopak, bude se zrychlovat. Důvodem je stále větší rozšíření asistenčních systémů a navíc i samotná Evropská komise chce od roku 2021 povinné použití 12 asistenčních systémů ve všech vozidlech. Po nehodách nebo při výměně poškozených skel se tak musí vyměňovat i kamery, senzory a systémy se musí nově kalibrovat. Například čelní sklo se tak prodraží zhruba o 30 procent.

GDV přichází k závěru, že s ohledem na nové asistenční systémy a automatizované funkce, do roku 2035 prodraží zákonné pojištění o osm procent a havarijní o deset procent.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/