Benzín nebo nafta? Projděte si výhody a nevýhody obojího

6. 2. 2019 • Novinky

Jedna z prvních otázek, kterou si řidiči při výběru vozidla pokládají je, zda zvolit benzínový, nebo naftový motor. Jednoznačná odpověď, co je výhodnější, není. Přinášíme vám porovnání obou verzí, přičemž se zaměřujeme na nové i ojeté automobily.

V dnešní době stále u českých řidičů převažuje zážehový motor, tedy benzín. Zdatně mu však konkuruje motor vznětový. Minoritní zastoupení pak mají vozy jezdící na LPG. V předchozích článcích si můžete přečíst tipy, jak snížit spotřebu u obou nejpoužívanějších typů motorů, a také se podívat na srovnání cen benzínu a nafty.

Nafta pro dlouhé cestování

Vozy se vznětovým motorem jsou obecně dražší, avšak jejich vyšší pořizovací cena je vyvážena nižšími náklady na pohonné hmoty. Proto lze říct, že nafta se vyplácí v případě, že plánujete dlouhé cesty, případně budete vůz využívat jako služební automobil.

Nižší cena pohonných hmot je na druhou stranu vykoupena dražšími součástkami. Proto je třeba být obezřetný při výběru ojetého vozidla s naftovým pohonem. Například cena výměny čerpadla u vozu se vznětovým motorem se může vyšplhat až k 50 000 Kč.

Jakkoliv se dieselové motory mohou spolehnout na moderní technologie, které emise výrazně snižují, stále produkují větší množství NOx než benzinové agregáty. Emise NOx navíc mají okamžitý vliv na zdraví člověka. Roztok močoviny AdBlue napomáhá moderním dieselům redukovat NOx, čímž výrazně napomáhá k jejich „čistotě”. Jde tedy o řešení nejpalčivějšího problému spojeného s Dieselgate, není to ale mince s jednou stranou. Objem nádržky vystačí na ujetí několika tisíc kilometrů, je třeba ji doplňovat a za močovinu platit. Tohle vás u benzinového motoru nečeká.

Při jízdě na krátké trasy se zase častěji opotřebovává filtr pevných částic, jež se nestíhá regenerovat, a jeho výměna vyjde řádově na desetitisíce korun.

Pokud chcete automobil pro krátké dojíždění do práce, určitě zvolte benzín.

Jezdíme na benzín

Koupě stejného modelu automobilu se zážehovým motorem je v porovnání se svým naftovým kolegou výrazně levnější. Takovým automobilům nevadí dlouhé parkování, například přes zimu, ale ani cena náhradních dílů pro tento typ motoru nepředstavuje nijak výraznou zátěž.

Spotřeba benzínových motorů je však mírně vyšší, i když u moderních vozů se rozdíl stále ztenčuje. V průměru lze říci, že rozdíl je cca 1,5 až 2 litry na 100 kilometrů. Výhodou benzínových motorů je také nižší váha a díky tomu i lepší jízdní vlastnosti vozidla. Zmínit musíme i komfort na palubě, do interiéru nepronikají vibrace ani nekultivovaný hluk typický naftovým jednotkám.

Zohlednit musíte i výslednou dynamiku, která je u stejného objemu vždy lepši v případě benzínové jednotky. Ta sice nenabídne tah hned v nízkých otáčkách, ale zato graduje a narůstá v celém spektru otáčkoměru, kdežto nafta nabídne tah ve spodní části, ale po třech tisících otáčkách výkon zvadne. To je ten klamavý důvod, proč si většina populace myslí, že diesely jsou rychlejší. Nejsou, stačí srovnat údaje o zrychlení u všech výrobců napříč stejnými objemy.

Jestliže plánujete s vozidlem ujet do 25 000 kilometrů ročně, je benzín tím správným typem paliva. Benzínová auta se hodí do městského provozu, kde působí ekologicky a klidně.

Shrnutí

Ani jeden druh paliva není pouze pozitivně hodnoceným, důvody k výtkám se najdou u každého typu motoru. Ve výsledku tak závisí zejména na vašich preferencích, jakou cestou se vydáte. Pokud bychom ale měli vše co nejvíce zobecnit, můžeme zmínit, že diesely jsou ideálem pro delší trasy, časté připojování tažných vozíků či jízdu s plným obsazením kabiny a zavazadelníku.

V případě benzinových motorů vás čeká více zábavy za volantem, přičemž pokud se celoročně pohybujete jen po kratších trasách a tu delší absolvujete pouze jednou za týden nebo měsíc, chybu rozhodně neuděláte.

Zážehový motor (benzínový)

Vznětový motor (naftový)

Výhody Výhody
– Nižší pořizovací náklady
– Menší citlivost na kvalitu paliva
– Tichý chod, vyšší výkon a účinnost
– Nižší spotřeba
– Výkon dostupný v nízkých otáčkách
Nevýhody Nevýhody
– Vyšší spotřeba – Hlučnost
– Slabý tah při nízkých otáčkách – Dražší servis
– Vyšší riziko poruch
- Nekultivovanost chodu

 

.

« »

MENU