1622747128-bernd-pischetsierder

Bývalý boss BMW povede Mercedes-Benz

9. 6. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Když pan Mercedes, jak familiárně Dieterovi Zetsche všichni říkali, generální ředitel koncernu Daimler AG v roce 2019 skončil, měl se po dvouleté přestávce vrátit. Nestane se tak. Události nabraly jiný směr. Stane se něco velmi překvapivého. Bernd Pischetsrieder, někdejší boss BMW nově povede Mercedes-Benz. Tedy abych byl přesnější, povede celý koncern Daimler AG.

Přestávku mu akcionáři změnily na věčnost

Když Dieter Zetsche, symbol trojcípé hvězdy, opouštěl oba své posty – předsedy představenstva a generálního ředitele Daimler AG, mělo to být dočasné řešení. Fousatý pán Mercedes byl dlouhá léta synonymem značky a po dvouleté nucené přestávce, která je zakotvena ve stanovách firmy, měl být zpátky ve hře. Měl se totiž znovu stát předsedou dozorčí rady. Už loni se však ukázalo, že se to nestane. Dieteruv osud totiž narazil na jeho přílišnou oblibu dieselových motorů. Pod jeho vedením se v nich Mercedes dostal fakticky na jejich technologický vrchol. Zároveň se však, speciálně po vypuknutí aféry Dieselgate, staly tyto motory i pro Mercedes příliš bolestivými. Platili za ně pokuty, také čelili podezření padělání emisních testů a přesto, že se velmi dobře prodávaly, pro stále přísnější emisní normy je musí postupně odstavovat. To vše stálo koncern Daimler příliš energie a především peněz. Představte si totiž, že Dieter má největší oficiální důchod v Německu – milion eur ročně a půl milionu ročně z fondu zřízeného pro všechny vysoce vůdců koncernu. Výsledek? V přepočtu 4 250 € denně!

Chybí ti nadšení pro elektromobilitu? Vyměníme tě

Navíc Dieter jako plnokrevný technik není v hloubce ztotožněn se současným směrováním značky. Nejednou se i veřejně vyjádřil, že prudký nástup elektromobility vnímá jako velmi rizikový a ztrátový směr. Akcionáři a představenstvo to však vidí jinak, a tak již v roce 2020 začali intenzivně hledat náhradu za současného předsedu Mandreda Bischoffa. Volba nakonec padla na jméno, které i v Česku mnozí velmi dobře pamatují, i když ho máme velký problém nejen vyslovit, ale také napsat. Na někdejšího velkého šéfa BMW. Pod jeho vedením vznikla dnes známá BMW Group, která má i Mini a Rolls-Royce a za jeho časů dokonce i britské značky Rover a Land/Range Rover.

Kdo je Bernd Pischetsrieder a co dokázal?

73-letý manažer fakticky celý profesní život prožil v automobilkách. Po vysoké škole technické začal v roce 1973 právě v BMW jako technik produktového plánování. Dekádami v rámci firmy pro své kvality a schopnosti stoupal až se uprostřed 90. let dostal na vrchol mnichovské pýchy. BMW vedl v letech 1993 až 1999. Je zodpovědný za vznik první mimo německé fabriky Spartanburg v USA, která je pro značku jednou z nejúspěšnějších a dělají v ní všechny velké typy SUV (X3 X4, X5, X6 a X7). Samozřejmě, má za sebou i přešlapy. Největším a pro BMW nejdražším byla právě koupě koncernu Rover, jen proto, že byl posedlý značkou Mini. Pro toto mimořádně drahé a emotivní rozhodnutí ho koncem tisíciletí z BMW “vyhodili”. Rover skončil, Land/Range Rover prodali a Mini s Rolls-Royce si nechali.

V roce 2000 přeběhl do VW Group, pro kterou dva roky vedl značku Seat. Později nahradil legendárního Ferdinanda Piecha v čele koncernu a dostal na starost pýchu koncernu – Bugatti. Je přímo odpovědný za start projektu Veyron. Během jeho působení v čele VW Group vzrostly akcie koncernu až o 80%. VW v roce 2005 předběhl Renault, jako nejprodávanější značka aut v Evropě. Před koncem jeho prvního kontraktu dostal od koncernu nabídku na dalších 5 let. Na šok celého automotive světa to odmítl. Nevědělo se totiž, že Ferdinand Piech, který ho do VW Group z BMW na přelomu milénia zlákal, ho stihl mezitím začít nenávidět. Bernd musel VW opustit. Jeho místo tedy zaujal právě pro Dieselgate nechvalně známý Martin Winterkorn.

Začátkem léta 2021 tedy Pischetsrieder nahradí Bischoffa, který bude mít už jen čestnou pozici předsedy dozorčí rady. Současný ředitel Mercedesu Švéd Ola Källenius (mimochodem vůbec první neněmeckých rodák) k tomu poznamenal, že díky krokům Manfreda Bischoffa má trojcípá hvězda před sebou zabezpečenou budoucnost. Benrd by mohl být opravdu mužem na svém místě, je totiž skutečný a pravý autíčkář.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/