buy-used-cars-lineup-720x405

Cena ojetin stoupá rychleji než inflace: Průměrná cena meziročně stoupla o 25,7 %

10. 3. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Kromě rekordní inflaci k tomu výraznou měrou nepochybně přispívá i zdražování na primárním automobilovém trhu, který stále zápasí s nedostatkem nových vozů. To ovlivňuje i ceny ojetých aut, zejména zánovních. Na českém trhu auta do tří let věku meziročně zdražila o 25,7%. Podobný trend je patrný i v Polsku a na Slovensku, kde zánovní auta meziročně zdražila o 22,2 %. Cena ojetin stoupá mnohem rychleji než inflace.

Na trhu ojetých aut jsou dokonce i modely, které v kategorii do tří let věku během posledních dvou let zdražily téměř o 60 procent. Vyplývá to z analýzy trhu ojetých aut.

Inflace se v poslední době dotýká nás všech a automobilový sektor, který dlouhodobě táhne českou ekonomiku, není výjimkou. Výrobcům se rapidně zvýšily ceny vstupů a to zejména v podobě vyšších cen materiálů a energií, které se pochopitelně promítají do cen pro koncové zákazníky. Do toho stále ještě vstupují problémy s dodávkami čipů, které dosud zpomalují výrobu, čímž je na primárním trhu nedostatek aut. To ve svém důsledku zdražuje i ojetá auta, přičemž nejvíce ta zánovní, kterými zákazníci často nahrazují pořízení nových. U žádaných modelů proto nyní na trhu sledujeme zdražení, které od začátku pandemie dosáhlo mnohdy i více než 30 %,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

Nejvyšší zdražení mezi zánovními vozidly na českém trhu za uplynulé dva roky zaznamenala Škoda Fabia. Na druhém místě je Škoda Octavia. Nejčastěji inzerovanými zánovními vozidly byly v lednu 2022 modely automobilky Škoda, které obsadily první dvě pozice v TOP 10. První byla Octavia, na druhém místě Fabia. Na třetím až desátém místě bylo postupně takové pořadí – Kia Ceed, Škoda Rapid, Mercedes E, Hyundai i30, Škoda Superb, Mercedes GLC, Kia Sportage a Mercedes A. Tachometr nabízených zánovních aut nejčastěji ukazoval hodnotu 18 732 km.

.

« »