Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Ceny elektromobilů a běžných aut se vyrovnají již v roce 2024

26. 10. 2020 • Novinky, Zajímavosti

Ceny elektromobilů jsou, spolu s nedostupností nabíjecích stanic, stále hlavními překážkami v masovějším rozšiřování elektromobility ve světě. Švýcarská studie však uvádí, že již za čtyři roky se ceny elektrických a běžných aut zcela vyrovnají. Ceny baterií a technologií jejich výroby údajně poklesnou natolik, že se auto se spalovacím motorem stane dražší a téměř nepotřebnou alternativou.

Vysoké pořizovací ceny elektromobilů jsou dnes prakticky nejvýznamnější překážkou většího rozšíření elektromobility. Samozřejmě je za tím i relativně řídká síť nabíjecích stanic a několik dalších překážek bránících každodennímu využívání elektrického auta jako plnohodnotné alternativy k vozidlům se spalovacími motory. Existuje však velký předpoklad, že s poklesem cen elektrických aut přijde automaticky i jejich větší popularita. Není žádným tajemstvím, že nejzásadnější položkou v ceně elektromobilu jsou dnes baterie, s vývojem technologií jejich výroby však ceny akumulátorů klesají, což hraje elektrickým autům do karet. Nejnovější zjištění švýcarské investiční banky UBS dokonce šokuje tvrzením, že ceny elektromobilů poklesnou na úroveň běžných srovnatelných aut už za čtyři roky.

Čeká nás “elektrická” revoluce?

Podle tvrzení investiční banky tvoří dnes cena baterií až 25% celkové pořizovací ceny elektrického auta. Už v blízké budoucnosti se však prý máme těšit na nové výrobní technologie, které výrobu akumulátorů zásadním způsobem sníží (při zachování jejich výkonových parametrů). Analytik banky, Tim Bush, věří, že konec éry spalovacích motorů je blíž, než si dnes mnozí motoristé umí představit.

Po roce 2025 nebude existovat mnoho důvodů, proč si kupovat auto se spalovacím motorem. Naráží tím na fakt, že již v roce 2024 by se měl cenový rozdíl mezi elektromobilem a adekvátním autem se spalovacím motorem úplně smazat. Podle studie budou za pět let tvořit elektromobily téměř pětinu celkových prodejů, přičemž začne toto číslo právě po roce 2025 růst mnohem rychleji, než je tomu dnes.

Zda se prorocká slova ze zprávy investiční banky splní nebo ne, dnes nedokáže nikdo předpovědět. Faktem však je, že v současnosti je nástup elektromobility pomalejší, než byly původní optimistické předpovědi. Zároveň je však skutečností, že je brzdí zejména vysoká cena aut, s jejím poklesem je proto reálné možné, že se prodeje překlopí ve prospěch elektromobilů dříve, než si dnes umíme vůbec představit. Nebo se do hry nakonec zapojí dnes stále častěji zmíněný vodík? Nechme se překvapit.

.

« »