benzin

Ceny paliv prudce vzrostou už začátkem nového roku

16. 10. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Analytici tvrdí, že navzdory mírnému poklesu cen paliv v létě nás od nového roku čeká opačná situace. Ceny paliv prudce vzrostou a prý na to nebude třeba dlouho čekat. Má se tak udat už v lednu 2023. Může za to rozhodnutí zemí OPEC+, kterým se ceny ropy z minulé zimy a jara 2022 líbily a proto rozhodli, že od listopadu 2022 budou těžit černého zlata podstatně méně.

Snížení těžby až o 2 miliony barelů denně

Zvýšení cen paliv způsobují země sdružené v OPEC a jejich spojenci. Dohodli se, že od listopadu sníží těžbu ropy o 2 miliony barelů denně. Toto rozhodnutí okamžitě zvýšilo ceny na burze. „Nevylučujeme, že ceny benzínů se přehoupnou přes 45 kč. Výrazné zdražení by se mohlo týkat nafty, ta by mohla jít přes 49 korun a výše,“ tvrdí analytik J&T banky Stanislav Pánis.

Topení naftou na místo plynem

Některé firmy změnily technologie a namísto plynu, budou topit naftou. Nafta bude vzácnější a tedy i dražší. Pánis podotkl, že podstatnou část nafty jsme dováželi právě z Ruska a Běloruska. Pokud dodávky touto větví od prosince vypnou, trh bude „našponován.“

Ministr financí ví, že spotřební daně lze snížit, příslib o jejich redukci nedodržel

Ministr financí tvrdí, že spotřební daně lze snížit. Resort má informovat o všech opatřeních, na kterých se v koalici dohodnou. Příslib o nižší spotřební dani z minulého měsíce ministr financí zatím nesplnil. Oslovili totiž vlastní analytiky.

.

« »