weichai-engines-scaled-e1717852125965-1024x576

Čína zachraňuje spalovací motory: Představili nejefektivnější turbodiesel na světě

13. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Je obecně známo, že Čína je světovou velmocí v oblasti elektromobilů. Přesto však vývoj spalovacích motorů v této zemi neustává, i když by se mohlo zdát, že éra spalovacích motorů je zde již minulostí. Podle nejnovějších zpráv Čína dosahuje podobně skvělých výsledků i v oblasti spalovacích motorů. Podívejme se na to blíže.

Jak uvádí magazín Powerprogress, čínský výrobce motorových jednotek a hnacích řetězců Weichai Power představil na Světovém kongresu o spalovacích motorech v roce 2024, který se konal minulý týden v Tianjinu v Číně, vznětový motor s rekordní tepelnou účinností 53,09 %. Pro srovnání, běžná účinnost vznětových motorů je kolem 40 %, přičemž Nissan v roce 2021 dosáhl „rekordu“ s účinností 50 %.

Weichai Power se věnuje výzkumu motorů s vysokou tepelnou účinností od roku 2015. Dne 16. září 2020 představila vznětový motor s tehdy rekordní tepelnou účinností 50,23 %. Společnost pokračovala ve výzkumu a na začátku roku 2022 oznámila zvýšení tepelné účinnosti motoru na 51,09 %. Posledním úspěchem bylo dosažení 52,28 % tepelné účinnosti dne 20. listopadu 2022, čímž opět překonala své předchozí výsledky.

Od té doby se výzkumný tým společnosti Weichai Power zaměřil na zdokonalení procesů spalování, nasávání vzduchu, přívodu paliva a snižování tření. Úspěšně vylepšovali technologie jako vysokoexpanzní spalování, tlakování se smíšeným průtokem, vysoce účinné vstřikování paliva a technologie snižující tření. Díky těmto inovacím se jim podařilo prolomit hranici 53 % tepelné účinnosti. Během výzkumu a vývoje získal tým 176 patentů na vynálezy a 68 patentů na užitné vzory.

Weichai Power oznámil, že jejich nejnovější úspěch byl oficiálně uznán mezinárodní testovací organizací TÜV SÜD a China Automotive Technology & Research Center, odborným testovacím orgánem pro čínské spalovací motory. Obě organizace vydaly společnosti Weichai Power zprávy a certifikáty potvrzující, že dosáhla nového světového rekordu v tepelné účinnosti dieselových motorů.

Na Světovém kongresu blahopřál Dirk von Wahl, generální ředitel TÜV SÜD North Asia, Weichaiovi prostřednictvím video zprávy. Poznamenal, že tento úspěch „odráží nejen robustní vědecko-výzkumné schopnosti Weichai, ale také její silnou technickou zdatnost v průmyslu spalovacích motorů.“ Dále uvedl, že „věří, že tento technologický milník významně podpoří cíle Číny v oblasti dosažení uhlíkové špičky a uhlíkové neutrality, iniciativy zeleného rozvoje a přispěje k udržitelnému růstu, úsporám energie a snižování emisí v průmyslových odvětvích po celém světě.“

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz