ilustracne_foto_1_002

Čtyři kroky k perfektnímu lesku auta

25. 6. 2020 • Novinky, Zajímavosti

Připravte si kyblík, vodu, mýdlo, žluté pevné gumové rukavice a hlavně pevné nervy. Nic se nesmí podcenit. Ba ne. Děláme si z vás srandu. Minule jsme se věnovali uklízení auta zevnitř a částečnému mytí z venku. Dnes se podíváme na venek auta trochu detailněji.

Jak jistě víte, lak je velice důležitou, ale zároveň křehkou součástí vašeho auta, proto jej musíme řádně chránit, přestože jistým škrábancům se ve městě nikdy nevyhneme. Pokud přemýšlíte o tom, že svého plechového miláčka potáhnete fólií, připravte se, že to nebude levná záležitost. Pokud se vám nechce utrácet, sáhněte raději po jiné variantě. Tou je vrstva vosku. Nanášet vosk lze několika způsoby. Tou, nejjednodušší je v auto myčce. Avšak nejúčinnější vždy je a bude samotná ruční práce. Samozřejmě si opět můžete tuto záležitost vyřídit ve specializovaném mycím centru, avšak sáhnete si hluboko do kapsy. My vám zde přinášíme čtyři kroky, jak si vosk nanést sami, pokud vše řádně dodržíte, nemusíte se bát, že auto zapláče.

Krok 1

Navážete tam, kde jste při uklízení auta skončili. To znamená, že své auto umyjete. A budete umývat opravdu důkladně, neboť z vašeho pohledu je možné, že auto vypadá čistě, ale určitě tomu tak nebude. Je třeba se zaměřit na sebemenší záhyby a skrytá místa, neboť v nich se ukrývá ta největší špína. Asi jsme hned na začátku měli upozornit, že voskování vozidla nebude záležitost pěti minut. Jak zjistit jestli je lak připraven na další fázi, zjistíte snadno. Stačí přejet dlaní po nějakém místě. Pokud se nezasekává, je třeba jej ošetřit ještě clayem – tedy gumou na dekontaminaci. Pomůže vám k perfektnímu vyleštění. Tahle zvláštní věcička má tři tvrdosti, pro to volte pro své auto tu nejvhodnější. Obecně platí, že nejměkčí se používají na nová auta, a naopak ty nejtvrdší na auta stará, jejichž lak už není tak perfektní.  Jak takovou gumu používat? Stačí, když budete přejíždět gumou po laku, po tom co na lak nastříkáte speciální sprej. Jakmile provedete tento krok, nezapomeňte auto znovu umýt, avšak pro jistotu nepoužívejte šampon, který odstraňuje vosk. Použijte tedy nějaký obyčejný.

Krok 2

Důležitý krok. Při voskování nikdy, ale opravdu nikdy nezapomeňte zakrýt plastové části. Postačí vám k tomu obyčejná lepicí páska. Říkáte si proč? Odpověď je jednoduchá, pokud by se vám přípravek dostal na plastové části, hrozí, že se vám znehodnotí a ve finále budete mít auto jak dalmatín. A pak je velice těžký úkol se skvrn zbavit.

Krok 3

Zde si připravte vosk, utěrku z mikrovlákna a aplikátor, může být klidně pěnový. Aplikace je jednoduchá. Na aplikátor nanesete vrstvu vosku, kterou chvíli necháte jen tak. Poté zkontrolujete prstem, zdali je vosk řádně „zachlý“ tzv. vám po jeho povrchu snadno neklouže prst. A teď už stačí jen rozleštit po na povrch. Je dobré leštit systematicky, abyste v průběhu leštění nezapomněli, kde už jste byli a kde ještě ne. Postupujte tedy postupně zepředu dozadu, nevynechejte žádné místo. Samozřejmostí je, že lak můžete vrstvy, ale je dobré nechat alespoň hodinový rozestup mezi první a další vrstvou.

Krok 4

Jakmile máte vosk nanesený na celém autě, přichází finální fáze – rozleštění. Zde si trochu máknete, ale nic co by se nedalo zvládnout. K tomuto úkonu použijte utěrku z mikrovlákna, samozřejmě někteří mohou namítat, že by mohli použít starý hadr, ale nezapomeňte, že se jedná o povrch laku a vaším hlavním cílem je lak chránit, nikoli ho ničit. Není nic horšího než si poškrábat celé auto. Do těchto jemných utěrek bychom se tedy nebáli investovat, vaše auto vám poděkuje. A rada na závěr nikdy nepoužívejte krouživé pohyby, ale pohybujte se utěrkou sem a tam. Utěrku využívejte vždy čistou a po celé její ploše, vyhnete se poškrábání.

 

.

« »