1668361179-1664970382-stacionarny-radar

Další zbraň EU proti neukázněným řidičům: Protihlukové kamery

16. 11. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Protihlukové kamery byly ještě nedávno jen kapkou v moři pokusů, jak bojovat s nadměrným hlukem v provozu, ale dnes se stávají seriózním nástrojem jeho kontroly. Není žádným tajemstvím, že EU již připravuje nové hlukové limity a legislativu na jejich hromadné zavedení do praxe. I bez toho se však pomalu množí vedle cest. Nyní je zavádí také anglický Bradford.

Nadměrný hluk z motorových vozidel otravuje život obyvatelům snad všude na světě a přestože existují pro výrobce aut i motocyklů přesné hlukové limity jako podmínka homologace, pravdou je, že mnoho aut a motorek se dostane do rukou majitelům, kteří si je různě upravují. A výjimkou nejsou ani úpravy výfukového potrubí ve jménu vyšších výkonů, či jen výraznější akustiky.

Někdy to ovšem přesahuje hranice zdravého rozumu a auto se stává až příliš hlučným. Policie a technické kontroly jsou proti podobným úpravám často bezzubé, proto se již delší dobu testují tzv. protihlukové kamery, které by měly podobný problém vyřešit. Fungují totiž velmi podobně jako klasické radary pro měření rychlosti – zaznamenávají zvuk kolem projíždějící vozidla a v případě překročení hlučnosti vozidlo vyfotí a záznam putuje na policii.

Proč by je měli lidé trpět?

Angličané nasazují v Bradfordu do testovacího programu další protihlukové kamery, které by měly být zaměřeny zejména na nelegálně upravená vozidla, která výrazně překračují hlukové limity. Kamery přicházejí jako reakce na množící se případy otravování lidí nadměrně hlučnými vozidly (auty i motocykly). „Vítáme nové technologie, které nám v budoucnu pomohou přesně identifikovat řidiče záměrně ignorující zákony o hluku. Pomocí kamer už můžeme podniknout adekvátní protiopatření,“ řekl Alex Ross-Shaw z Bradfordu a doplnil, že lidé by neměli ve svém okolí trpět příliš hlučná vozidla.

„Doufejme, že údaje získané při testování těchto zařízení nám poskytnou podklady pro tvorbu a doladění legislativy pro jejich hromadné nasazení v celém Spojeném království,“ dodal Ross-Shaw.

Zpráva jako tato by nebyla ničím výjimečným, vždyť podobná zařízení jsou již v provozu i ve Francii, zajímavější je však skutečnost, že testování těchto kamer sleduje i EU. Z Evropského parlamentu přitom již dříve pronikly informace, že se připravuje aplikace protihlukových kamer v širším měřítku a budou sloužit ke kontrole dodržování hlučnosti vozidel.

Právě měření a kontrola hlučnosti (zejména čtyřkolek a motocyklů) se ukazují jako problematické a dosud byly poněkud mimo pozornost kontrolních orgánů. S nástupem elektromobility v širším měřítku se však situace plošně mění a na přísnější hlukové limity se budou muset připravit i výrobci nových vozů bez ohledu na druh pohonu.

.

« »