1637661445

Dnešní auta jsou efektivnější a méně škodlivá než kdykoli předtím

25. 11. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Emise jsou v automobilovém průmyslu každým rokem nejdiskutovanějším tématem. Tlak na výrobce se neustále zvyšuje a politici (především ti, kteří se chtějí zalíbit za každou cenu) požadují stále „čistší“ automobily. Jak však ukazuje zpráva respektované severoamerické agentury na ochranu životního prostředí, kterou pravděpodobně znáte pod zkratkou EPA (Environmental Protection Agency), dnešní auta jsou efektivnější, čistší a méně škodlivá než kdykoli předtím.

Podle zprávy agentury EPA dosáhla vozidla modelového roku 2020 nového rekordu týkajícího se vyprodukovaných emisí CO2. Pozitivního rekordu. V průměru vyprodukovala 349 gramů oxidu uhličitého na jednu míli, což je v přepočtu na kilometr 217 gramů. Pokud vám to číslo nic neříká, tak jde o nejnižší zaznamenanou hodnotu v historii. Abychom byli ještě konkrétnější, je to ekvivalent spotřeby 9,35 litru benzínu na 100 km.

V meziročním srovnání s rokem 2019 je tato hodnota o 4,35 g/km nižší. Co se týká průměrné spotřeby paliva, tak ta ve srovnání s loňským rokem logicky také klesla. Američané však mají pro nás poněkud divný ukazatel. Neudávají počet litrů na 100 km, ale počet ujetých mil na galon paliva. Pokud to přepočítáme do našich jednotek, tak se úspora paliva zlepšila o 0,21 km/l. Dnešní auta tak produkují nejen méně emisí, ale jsou také efektivnější.

Výrazný pokles emisí od roku 2004

Podíváme-li se do historie poněkud hlouběji, posun vpřed bude mnohem větší. Ve srovnání s modelovým rokem 2004 vypustily vozy v roce 2020 až o 24 procent méně emisi CO2 a úspora paliva stoupla dokonce až o 32 procent. Je tak jasně vidět, že výrobci vozidel neustále postupují, vyprodukované emise klesají a úspora paliva je každým rokem vyšší, což zároveň šetří i obsah peněženky samotných spotřebitelů.

Tato zpráva je skvělým indikátorem toho, že výrobci automobilů plní svůj slib a snaží se dosáhnout norem definujících „čistá“ auta a zároveň spotřebitelům poskytují skvělé možnosti výběru vozidla.

EPA zároveň předpovídá, že letos budou plug-in hybridy a elektromobily tvořit 4 procenta všech vyrobených aut v USA, zatímco v případě hybridů to bude 9 procent. V loňském roce se tato čísla pohybovala na úrovni 2 procent (plug-in a elektromobily), respektive 5 procent (hybridy).

Hodnoty emisí CO2 nebo úspory paliva v této zprávě pochopitelně platí pouze pro Spojené státy. V Evropě je tlak na snížení emisí výrazně vyšší a jednotlivá čísla se budou určitě lišit.

.

« »