Car exhaust pipe

Ekologové žalují automobilky za dopady na klima: Požadují úplný konec spalovacích motorů

6. 9. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Ekologické organizace Greenpeace a Deutsche Umwelthilfe se znovu postaraly o pořádně mediální divadlo. Podaly totiž žalobu na velké německé koncerny. Bokem samozřejmě nezůstali ani automobiloví producenti. Ekologové žalují automobilky za jejich podíl na klimatických změnách. Jde jim o to, aby do roku 2030 přestaly s výrobou spalovacích motorů. Pokud se k tomu automobilky zavážou, ekologové žalobu údajně stáhnou.

Pokud něco nejde po dobrém, půjde to po zlém. Přesně tuto taktiku nyní prosazují ekologické organizace Greenpeace a nechvalně známá Deutsche Umwelthilfe, které podaly v Německu žalobu na velké průmyslové podniky. Stranou jejich zájmu pochopitelně nezůstaly ani samotné německé automobilky, které žalují za podíl viny na změně klimatu.

Konec spalovacím motorům bez diskuse a alternativy

Ochrana životního prostředí a tlak na změnu výrobních činností negativně ovlivňujících změnu klimatu je šlechetný cíl. Smutné na celé věci je však to, že ani samotní ekologové nepřicházejí s žádnou alternativou či vizí do budoucna. Po německých automobilových producentech žádají nekompromisní ukončení produkce spalovacích motorů do roku 2030, nikdo však nepředložil reálné vize, jak by měl automobilový svět vypadat po tomto datu.

Že nejsme připraveni na elektromobilitu ve větším rozsahu, je dnes jasné stále většímu množství zainteresovaných organizací, z vědeckých kruhů navíc přichází stále intenzivněji varování, že ani s energií z obnovitelných zdrojů to nebude nijak růžové. Zdá se, že zapomenout můžeme i na tzv. “zelený” vodík, přesto je hlas po ukončení výroby spalovacích motorů stále intenzivnější.

EU nemá dodnes odpověď na to, jak mobilizovat miliony motoristů žijících na sídlištích, odkud vezmeme všechnu potřebnou energii a dokonce ani to, jak zajistit efektivnější využívání elektrické energie. Paradoxem honby za elektromobilitou je totiž fakt, že spotřeba primární energie obrovsky roste. Jde tu opravdu jen o ochranu životního prostředí? Nebo jsou za ekologickými organizacemi společnosti prahnoucí po penězích? Zdá se, že tyto a podobné otázky začínají se sílícím tlakem na ukončení výroby spalovacích motorů zajímat stále více lidí.

.

« »