shutterstock_212432062

EU: Novým zdaněním musíme zastavit využívání ropy

26. 5. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Teprve nedávno jsme tu měli článek o připravované nové dani pro elektromobily v USA a už se objevují také informace o daňové reformě pocházející z půdy Evropské unie. Ta se zavázala do roku 2030 snížit emise pocházející z lidské činnosti o 55% (ve srovnání s rokem 1990). Pomoci by si měla i novým zdaněním energií. Timmermans přiznal, že tím chce EU zastavit využívání ropy.

Problematice nástupu elektromobility a s tím spojeným legislativním a technickým změnám (zejména v oblasti dopravy) se v posledním období začínám věnovat trochu hlouběji, než dosud a musím uznat, že ačkoliv se mnohé evropské opatření zdají postavené na hlavu, v širším kontextu mi dávají některé z nich skutečně smysl. Zároveň je však vidět, že jde o vysokou politiku, ve které ten zájem o přírodu občas jaksi ustupuje do pozadí. Tedy alespoň mám ten pocit. Neznamená to však, že připravované, nebo už realizované opatření jsou vždy bezbolestné a nepřinesou nepříznivé sociální dopady. Jak se ukazuje, právě o nepříznivých sociálních dopadech se již začíná seriózně diskutovat i na evropské půdě. Potvrzují to i nejnovější prohlášení předsedy Evropské komise pro evropskou zelenou dohodu, Franse Timmermanse.

Snížení emisí si vyžádá tvrdší opatření

Dosavadní zelená dohoda hovořila o snížení emisí do roku 2030 o celých 40% (ve srovnání s rokem 1990). Podle toho se jednotlivé členské země EU nastavily ve všech důležitých oblastech hospodářství. Nejnovější dohoda členských států však přinesla ambiciózní snížení emisí až o 55%, což se ukazuje jako plán “nad možnosti” některých zemí. Jak k odsouhlasení zmíněných 55% došlo, nevím, každopádně je jisté, že nás do roku 2030 nečeká v oblasti snižování emisí žádná procházka růžovým sadem.

Nebudu zde rozebírat všechny Timmermansove myšlenky, zaujaly mě však pasáže o potřebě nového zdanění energií. I když jde o částečné vytržení z kontextu, jejich odkaz a poselství jsou zřejmé. “Není náhoda, že navrhneme změnu nařízení o zdanění energie. Musíme zastavit využívání ropy, plynu a uhlí. Potřebujeme spravedlivý daňový systém, který bude tento posun stimulovat. To je směr, kterým chceme jít. Zpráva Mezinárodní energetické agentury mi v tomto směru dává velkou podporu,” odpověděl Frans Timmermans na otázku, zda chce změnit současný systém zdanění ropy, plynu a elektřiny.

“Ještě uvidíme, jakou formu to bude mít. Víte, že jakmile se dotknete daňové otázky, členské státy jsou na to mimořádně citlivé, takže musíme být velmi přesní, “ doplnil svou odpověď, jako reakci na doplňující otázku, zda chce méně zdanit elektriku a více fosilní paliva. Každopádně bude zajímavé sledovat, kterým směrem se bude zdanění fosilních paliv a elektřiny v EU ubírat.

Jedno je však téměř jisté, naše individuální mobilita bude v budoucnu dražší a je úplně jedno, jestli naše auta bude pohánět vodík, elektřina, nebo cokoli jiného.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/