1659183835-1618825156-stk_-ek_

EU ruší blokovou výjimku a s ní i možnost opravovat v neautorizovaných servisech

12. 10. 2022 • Novinky

Bloková výjimka umožňuje nechat opravit auto i v neautorizovaném servisu, aniž by majiteli auta padla tovární záruka. Majitelům aut takto EU usnadňuje výběr poskytovatele servisních služeb a zároveň podporuje hospodářskou soutěž, ze které by měl profitovat právě zákazník. V roce 2023 však tato možnost končí. Na evropské úrovni se již rozhoduje, co dál.

Neustále složitější a konstrukčně propracovanější auta způsobují, že jejich preventivní servisní údržba či dokonce opravy mimo autorizovanou servisní síť jsou stále obtížnější. Navzdory tomu je zde v rámci hospodářské soutěže v celé Evropě tzv. Bloková výjimka umožňující motoristům využívat i služeb dostupnějších nezávislých servisů, aniž by hrozil propad záruky na auto. Samozřejmě to má svá pravidla a také „nezávislá opravna“ musí dodržovat výrobcem stanovené servisní postupy a používat přitom náhradní díly stanovené kvalitativní úrovně.

Příští rok však tato časově omezená výjimka přestává platit. Na úrovni EU se proto rozhoduje, zda a v jaké podobě přijmout nová pravidla. V zákulisí se tak opět rozbíhá boj mezi sdruženími nezávislých servisů a výrobců náhradních dílů a samotnými automobilkami, pro které jsou zákazníci v autorizovaných dílnách důležitější, než kdykoli předtím. Přestože jsou ceny nových aut vysoké, obrovské náklady na vývoj a zavádění nových technologií do praxe jim prodejní marže nepokryjí. Vše navíc může změnit masový nástup elektromobility, který pošle blokovou výjimku tak, jak ji známe dnes, do minulosti. Náročné technologické vybavení servisů potřebné pro údržbu a diagnostiku elektromobilů je totiž extrémně drahé a rentabilita jeho nákupu neautorizovaným servisem prudce klesá. Nechme se tedy překvapit. Novou Blokovou výjimku a její pozměněná pravidla musí EU přijmout nejpozději v prvním pololetí roku 2023.

Co je to „Bloková výjimka“

Od 1.6.2010 platí nová tzv. “Bloková výjimka”, která zákazníkům autoservisů usnadňuje výběr svého poskytovatele servisních služeb tak, jak je pro ně výhodné. Cílem tohoto nového nařízení je prohloubit hospodářskou soutěž a přinést konkrétní užitek zákazníkům. Majitelé aut tak mají více možností vybrat si, kde si nechají provést opravy a údržbu vozidla a jaké náhradní díly budou použity.

.

« »