Mustang Lithium

Ford Mustang přijde jako elektromobil s manuální převodovkou

15. 12. 2019 • Novinky, Zajímavosti

Po velkém úspěchu elektrického SUV Mustang Mach-E, začal Ford reálně hovořit i o elektrifikaci ikonického kupé Mustang. Nejde přitom o novou myšlenku, nad tímto krokem totiž fabrika uvažuje už dlouho. Nedávno představená studie Ford Mustang Lithium Concept není výstřelem do tmy. Kombinuje elektromotor, obrovský výkon a manuální převodovku.

Ford to s elektrifikací svých vozů myslí vážně a jde na to skutečně ve velkém. Namísto nenápadné a tiché úpravy některého z okrajových modelů postavil rovnou elektrický crossover Mustang Mach-E a vytroubil to do celého světa. Zdá se však, že dobře udělal, po první sérii jeho elektromobilu se jen zaprášilo a má namířeno k velkolepému prodejnímu úspěchu.

Po úspěchu modelu Mach-E začíná Ford nahlas mluvit i o elektrifikaci ikonického kupé Mustang. Je evidentní, že podobné prohlášení zatím slouží spíše na průzkum veřejného mínění a názoru stálé klienty značky, ale zároveň je téměř jisté, že k tomuto kroku dojde. Aby Ford své fanoušky navnadil ještě více, ve spolupráci se společností Webasto, postavil studiu Ford Mustang Lithium.

Příští elektrický Mustang by neměl ubrat ze svých dynamických parametrů, právě naopak. Mustang Lithium je už nyní dynamičtější než konvenční Mustangy, přičemž se výkon jeho elektromotoru (671 kW / 913 k) uloženého pod přední kapotou přenáší ke kolům přes manuální převodovku Getrag MT-82!

V tomto případě však jde skutečně spíše o showcar. Co by s převodovkou v dlouhodobém horizontu udělal točivý moment více než 1300 Nm ví pravděpodobně jen samotný Ford. Známá není ani kapacita akumulátorů, veřejným faktem je jen to, že elektrická soustava pracuje s napětím 800 V. O zpomalování elektrického Mustangu se starají brzdy z verze Shelby GT350 a celý je postaven tak, aby v maximální možné míře využíval komponenty konvenčních verzí.

Kdy se dočkáme prvního sériového elektrického Mustanga, Ford zatím nespecifikoval. Pokud však použije scénář podobný jako s SUV Mustang Mach-E, bude to dříve, než si všichni myslíme. Podle Hau Thai-Tanga, vývojového ředitele společnosti Ford, již mají v hledáčku i elektrifikaci pickupu Ford F-150.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/