renault-talisman-2

Francouzská vláda pomůže PSA i Renaultu a hovoří o znárodnění

24. 3. 2020 • Novinky

Stagnující ekonomika, stojící výrobní linky a téměř žádné prodeje – to je realita francouzského automobilového průmyslu dneška. Na pomoc proto přichází francouzská vláda, která chce automobilkám pomoci i finančně. Zároveň se však objevují první hlasy, že v nouzovém případě nevylučuje ani znárodnění. Francouzská vláda pomůže částkou neuvěřitelných 300 miliard eur, čímž údajně ochrání národní dědictví.

Ekonomické škody vyplývající z aktuální situace kolem pandemie koronaviru se ve Francii rozhodla místní vláda zmírnit dotacemi a pomocí pro francouzské automobilky. Hovoří zejména o továrnách Renaultu a PSA.

Momentálně s představiteli vedení těchto automobilek vyjednává francouzský ministr financí Bruno Le Maire a spolu hledají řešení, jak z nepříjemné situace ven. Podle agentury Reuters má vláda pro automobilky připravených až 300 miliard eur. Pokud však nebude jiné cesty, údajně přijde na řadu i znárodňování. To samozřejmě všechny zainteresované okamžitě postavilo do pozoru. “Situace je zcela jasná, musíme zabránit tomu, aby se ikony francouzského automobilového průmyslu nestaly historií, musíme je za každou cenu ochránit,” řekl k aktuální situace Le Maire.

Renault reaguje

Na prohlášení ministra financí o znárodňování okamžitě zareagoval předseda představenstva automobilky Renault, Jean-Dominique Senard. Ten přijetí finanční pomoci a úlev od státu nevyloučil, ale o znárodňování zatím nechce ani slyšet. “Vzhledem k momentálnímu obrovskému tlaku na automobilový průmysl zvažujeme přijetí státních záruk, které nám pomohou překonat toto nepříjemné období. O znárodnění však zatím neuvažujeme,” řekl pro média Senard.

K situaci se vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který dal lidem slib, že v důsledku onemocnění Covid-19 nenechá padnout žádný podnik. Kterým směrem se nakonec situace vyvine, ukáže až čas.

.

« »