1669968484-lightyear-valmet-2022-uvod

Holanďané skutečně rozjeli výrobu auta poháněného sluncem

2. 12. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Nizozemskému startupu se vážně podařilo to, co sliboval. Ve finské Valmet Automotive spustil výrobu auta poháněného sluncem, respektive solárního elektromobilu, který bude část energie získávat ze slunečního svitu. O sériové produkci asi zatím nemá význam mluvit, v první fázi bude vznikat jen jeden vůz týdně, v průběhu příštího roku by se však tento počet měl navýšit na pět modelů Lightyear za týden. Kusové výrobě ale zatím odpovídá také cena. Je o 20 tisíc eur vyšší, než si Porsche účtuje za 911 GT3 RS.

Lightyear chtěl původně cenu své novinky zmáčknout pod 120 tisíc eur, v průběhu vývoje ale vedení mladé holandské firmy pochopilo, že tento cíl je nereálný. Postupně ji navyšovali, až skončili na více než dvojnásobku. Zákazníci obdrží model nazvaný jednoduše 0 za 250 tisíc eur.

Je to nepochybně závratná částka a to nejen s odhadem na fakt, že zde máme relativně obyčejně vypadající pětidveřový liftback se systémovým výkonem 170 koní a maximální rychlostí omezenou na 160 kilometrů v hodině. Nizozemci ale agentuře Bloomberg potvrdili, že už v tuto chvíli mají kolem 150 objednávek.

1669970252-lightyear-0-solar-car-004

Lightyear má tím pádem velkou část plánované produkce již rozprodanou. Původně totiž firma oznámila, že celkem časem vyrobí 946 exemplářů a zisk chce využít k vývoji menšího a podstatně dostupnějšího modelu za zhruba 30 tisíc eur. Ten by měl dorazit už za necelé dva roky, respektive nejpozději v roce 2025.

Jen pro úplnost dodáváme, že Lightyear 0 samozřejmě není poháněn pouze solární energií a její akumulování do značné míry závisí na způsobu používání auta a počtu slunečních dní v místech, kde se novinka pohybuje a především parkuje. Samotné zakřivené solární panely mají 5 metrů čtverečních a v ideálním případě (tedy během jarního či letního slunečného dne) by měly denně vygenerovat energii na 70 kilometrů.

.

« »