pedales-mecanico

Jak postupovat, když se vám zasekne plynový pedál

11. 2. 2019 • Zábava

Jakmile se svým vozem vjedete na pozemní komunikaci, může se stát spousta náhodných a rozhodně nepříjemných rizik. Nebudou vám fungovat stěrače za prudkého deště, prasknou naráz v noci obě hlavní světla a neuvidíte vůbec nic, a nebo se vám zasekne plynový pedál. Absurdních, za to ne tolik častých závad může být spousta, a většinou se stávají když to potřebujete úplně nejméně. Dneska se podíváme na to co dělat, když se vám zasekne plynový pedál. Víte, první pravidlo u všeho zní, nikdy si nemyslete, že vám se to rozhodně stát nemůže. Jakmile si to totiž budete myslet, tak se vám to zákonitě stane.

Pokud se vám zasekne plynový pedál znamená to, že auto udržuje stálou rychlost a nebo dokonce přidává. Předpokládáme, že by se vás hned zmocnila panika a nevěděli byste co dělat a následovalo by nějaké neštěstí. My vám ale poradíme, jak se s danou situací s grácií vyrovnat a neohrozit ostatní řidiče a sebe. Víte, v autoškolách by se měli především učit situace, které se vám při plynulém provozu mohou stát, ale bohužel se tak neděje, a pokud vás o tom nikdo nepoučí, určitě sami nebudete vědět, co dělat. To je to samé jako když dostanete smyk, no popravdě, učil vás někdo v praxi v autoškole, jak se zachovat? Silně pochybuji.

Zní to bláznivě, ale jako první byste zejména měli zachovat klid a chladnou hlavu. Protože čím více budete panikařit, tím horší situace nastane. Vaše chladná hlava bude klíčová proto, abyste se z problému dostali v pořádku. Začněte přemýšlet pozitivně, pokud si namluvíte, že: „nic s tím neudělám ,nemůžu nic dělat, co teď, fakt se nabourám.“ Vám v ničem nepomůže a akorát si předurčíte budoucnost. Schválně se teď zamyslete, v klidu ze svého gauče v obýváku, co byste dělali, kdyby se to stalo?

Jako první byste měli zkontrolovat své okolí. Nejen kolik aut se nachází kolem vás, ale také na jakou cestu byste mohli uhnout a vyhnout se tak hustému provozu. Pokud se vám to stane zrovna na dálnici, nebojte se, prostě přejeďte do volného pruhu, případně zapněte světelnou signalizaci tak, abyste dali ostatním autům kolem vás signál, že se něco děje. Pokud by se vám to stalo ve městě, je to horší varianta, ale také se dá zvládnout, i když přitom musíte spoléhat tak trochu na inteligenci ostatních řidičů. Vždy se ale snažte dostat z města. Jeli to nutné vjeďte i do protijedoucího pruhu a opět zapněte výstražná světla a použijte i troubení, tak abyste předešli možnému střetnutí se s protijedoucím autem.

Každý normální člověk by si řekl, že tuto situaci vyřeší logicky a to tím, že sešlápne brzdový pedál. A ejhle, není to zrovna šikovné řešení. Jednak v plné rychlosti se auto nezastaví, hrozí poškození motoru a navíc je dost pravděpodobné, že byste dostali smyk. Můžete brzdový pedál zkusit i tak, ale pozor mírně jej zmáčkněte a podle toho uvidíte, jak auto reaguje, pokud to bude fungovat a auto opravdu zpomalí, pokračujte v tomto mírném brzdění. Pokud auto reagovat nebude, pomůže vám otevření okének. Jak jistě víte, každé auto je koncipováno jako aerodynamický stroj, ale otevřením okýnek a následnému proudění vzduchu tuto teorii prolomíte. Zákonitě auto musí začít brzdit. Stejně tak vám ve vašem brzdění auta pomůže puštění klimatizace či topení. Čím větší nároky na motor budete mít, tím více se začne zpomalovat. Ve správném momentě také můžete zařadit vyšší stupeň. Logicky, auto potřebuje více paliva, které se mu ale zaseknutým pedálem nedodávat a tak se začne kuckat a zpomalovat.

Poslední co vám může pomoci je kopec. Pokud jej tedy máte při své cestě po ruce. Stoupání do kopce by mělo auto zpomalovat, plus s pomalým sešlapováním brzdy, by mělo dojít ke zpomalení auta a jakmile nastane ten správný okamžik zpomalení, pak už jen zbývá sešlápnout spojku a brzdu, čímž se auto zastaví.

Pokud vám nic z toho nepomůže, a nebo ani nic z toho zkoušet nechcete protože se bojíte, okamžitě volejte polici ČR, dispečinku vysvětlete, co se děje a kde se zhruba nacházíte. Policejní auto byste měli krátce na to, slyšet za sebou, pokud jste ve městě, policisté vám budou „prorážet“ cestu ven a také zalarmují příslušné záchranné složky. Řiďte se jejich pokyny a vše dopadne dobře.

Tyto rady samozřejmě platí pro automobily vybaveny automatickou převodovkou, u kterých nelze tak jednoduše vyřadit do neutrálu.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/