1663822006-boulder-001

Karavany pro elektromobily přicházejí na scénu: Jsou těžké, ale prodlužují dojezd

22. 9. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Obrovská expanze karavaningu zasáhla téměř všechny automobilové segmenty a po pandemii chce kempovat snad každý, bez ohledu na to, jaké auto má doma v garáži. Mimo hru by však nemuseli být ani majitelé elektrických aut. Karavany pro elektromobily jsou totiž již dnes velkým tématem. Američané navíc ukazují, že karavan může dokonce řešit problém s dojezdem.

Pokud je na něco elektrické auto velmi citlivé, je to zvyšující se zátěž. Zkrátka, při vysoké rychlosti či při tažení přívěsu prudce klesá dojezd. Většina elektromobilů dnes dokonce přívěs ani nemůže táhnout, pokud se takové najdou, majitelé vědí, že na velké dálky to rozhodně není. Což je škoda, protože charakteristika elektrického motoru s vysokým točivým momentem je k tažení přívěsu jako stvořená. S řešením nyní přichází obytný přívěs určený speciálně pro elektromobily. Je produktem americké společnosti Colorado Teardrops a aby splnil to, co slibuje, pod podlahou vozí další trakční li-ion baterii.

Žádná lehká váha

Zmíněný přívěs dostal jméno Boulder a je určen až pro čtyři osoby (ideálně dva dospělí + dvě děti). Ty spí na dvou patrových postelích (spodní tvoří velkou spojenou postel) a vozí si s sebou prakticky kompletní kuchyni. Až potud by to nebylo nic zvláštního, tento přívěs si však pod podlahou kromě nádrže na vodu vozí i přídavnou trakční baterii o kapacitě 75 kWh a jak asi správně tušíte, řídící elektronika komunikuje s autem a během jízdy dokáže poskytnout svou kapacitu pro delší dojezd auta.

1663823828-boulder-002

Výrobce tvrdí, že s přívěsem tak tažné auto i přes vyšší spotřebu získá větší dojezd. K doplňkové výbavě mohou samozřejmě patřit také solární panely či nezávislé vyhřívání. Boulder však není jediným zamýšleným přívěsem, připravuje se také další, s kapacitou baterie až 125 kWh. Jak se však dá předpokládat, Boulder má už prázdnou hmotnost převyšující jednu tunu, s výbavou na palubě to bude ještě víc. V dobách elektromobility se tak obytné přívěsy stanou zřejmě ještě větším luxusem, než dnes. K jejich tahání totiž budete potřebovat pořádný kus auta.

.

« »