Mechanic,Holding,A,Pice,Of,Broken,Catalytic,Converter

Katalyzátory se nekradou jen kvůli drahým kovům: Jejich nové využití je ale nepochopitelné

6. 10. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Že dělají zloději pravidelné nálety na auta a přímo na ulicích z nich vyřezávají katalyzátory, na to jsme si sice nezvykli, ale řekněme, že nás tím už nepřekvapí. Tato relativně slušně realizovatelná součástka je snadno přístupná, nic kvůli ní nemusíte rozebírat, navíc s dnešním výkonným akumulátorovým nářadím je “demontáž” otázkou jen pár desítek vteřin. Mysleli jste si, že tyto komponenty končí v rukou překupníků s díly, respektive drahými kovy? U nás ano, v Kongu ale vymysleli úplně jiné využití. Katalyzátory užívají jako drogu.

Ne, to vážně není z naší strany pokus o absurdní vtip po vzoru Létajícího cirkusu Monty Pythona. Skutečně se to děje. V africkém Kongu začali zloději krást katalyzátory proto, aby následně rozdrtili jejich keramickou vložku a společně se zbytky nevypálené platiny, palladia, rhodia a samozřejmě také zachycených nečistot, si z výsledného prášku dali lajnu.

Domácí říkají nové droze “Bombe”, což v místním nářečí znamená něco jako mocný, silný nebo velmi účinný. Narkotikum vyrábějí smícháním prášku z rozdrceného katalyzátoru a nepochybně kvůli zesílení efektu do něj přidávají Diazepam.

Co to udělá s uživatelem? Z medicínského hlediska netušíme, na to by nám musel dát odpověď lékař, respektive toxikolog. Předpokládáme ale, že z procesu spalování a výše uvedených prvků elixír života nevyrobíte. V každém případě účinek je fakticky “mocný”.

“Předtím, než jsme poznali Bombe, jsme pili velmi silnou whisky. Byli jsme po ní rozrušení, začali jsme ubližovat lidem, ale Bombe vás uklidní, jste unavení, takže nadlouho zůstanete sedět nebo ležet,” přiznává v rozhovoru pro agenturu Reuters Cedric, jeden z vůdců místního gangu a dodává: “Když to skončí, jdete domů a nikoho neobtěžujete.”

Ti, kteří měli možnost pozorovat uživatele jader katalyzátorů, tvrdí, že po aplikaci člověk skutečně ustrne na více hodin nebo dokonce usne na několik dní. Sami o sobě tvrdí, že jsou neškodní, nekradou, neubližují, to se však velmi neshoduje s informacemi od místních úřadů, tedy alespoň pokud jde o ty krádeže.

Jen v srpnu policie v rámci jedné jediné akce zatkla a předvedla více než stovku zlodějů katalyzátorů a uživatelů nové drogy a zabavila přitom množství sudů s keramikou. Se svými postřehy se přidávají i tamní mechanici. Jeden z nich, Trésor Kadogo, přiznává, že se na něj obrací 5 až 10 zákazníků s vyřezaným katalyzátorem. Denně.

Aby toho nebylo málo, Bombe se neužívá jen na šňupání, ale domácí ho začali kouřit společně s tabákem, takže šance, že se užívání nové drogy či s tím spojené krádeže katalyzátorů zastaví, je téměř mizivá.

.

« »