49423463 - worried young driver caught on driving after alcohol

Kocovina za volantem může být stejně záludná jako zbytkový alkohol

27. 2. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Ať už je sobota nebo neděle ráno, vaše noční řádění se na vás celkem podepsalo. Už vám není 18 a tělo se s přísunem alkoholu vypořádává mnohem hůř. Proberete se a hodláte usednout za volant, ale vaše hlava vám neskutečně třeští a vidíte dvojmo? To byste asi řídit neměli. Sami si těžko spočtete, za kolik hodin od posledního panáku, byste mohli řídit, přestože existují všelijaké domácí testery, ani ty nejsou stoprocentní a mohli by vás stál nemalou pokutu a ztrátu řidičského oprávnění.

To, že se cítíte jen malátní, není omluva, když vás zastaví policejní hlídka. Alkohol v krvi se sice odbourá, ale jeho následky zůstávají v organismu ještě několik hodin po vyléčení se z kocoviny, což si lidé často neuvědomují, a nebo to ani nevědí! Pokud se tedy nutně nepotřebujete někam dostat, vůbec za volant nesejdete. Přestože některé evropské země mají toleranci k alkoholu za volantem, je dobré si uvědomit, že už při hodnotě kolem 0,2 promile alkoholu v krvi se začne projevovat prokazatelně vyšší neschopnost řídit, zhoršuje se odhad vzdálenosti a vzrůstá tendence riskovat.

Kocovina, jak ji každý známe, provází člověka silnými bolestmi hlavy, spánkovou deprivací a také dehydratací. Řidič, který by v takovém stavu usedl za volant hodně riskuje, neboť má zkreslené vnímání okolí, zpomalené reakce, únavu, hůře koordinujete pohyby těla a nebo má problém špatně posoudit rychlost, kterou jede. V takovém stavu se stává nejen pro okolí, ale i sám pro sebe hrozbou.

Ptáte se, jaké role tedy hrají při střízlivění? U každého jinak. Jinak se ale obecně považuje, že zdatní a častí pijáci odbourávají alkohol mnohem rychleji, než ti, kteří pijí jen příležitostně. Stejně tak se od sebe liší muži a ženy. Ženy na tom bývají hůř, ty mívají hůře vyvinutý odbourávací mechanismus a jinak tráví. U starších lidí, ale nejen u nich, je problém v tom, že často užívají léky, které by se s alkoholem míchat neměli, zde pak hrozí, že odbourávání alkoholu bude ještě mnohem složitější a delší.

Před svojí alkoholovou tour, se nezapomeňte dobře najíst, neboť s lačným žaludkem byste moc parády také nenadělali. Pokud se přeci jen v pátek večer vydáte do klubu, přestože druhý den musíte usednout za volant, silně vám doporučujeme, ať to s alkoholem nepřeháníte a nic nemícháte, a když už tak se alespoň pojistěte, tím že se nadopujete vitamíny B a C, dobře se najíte a vyspíte, a v průběhu večera budete alkohol prokládat sklenicemi čisté vody.

.

« »