1669812716-1643224499-aircar-1

Létající auto AeroMobil nabírá zpoždění, dluží stále více na daních a odvodech

2. 12. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Projekt létajícího auta AeroMobil má problémy. Start prodeje nabírá zpoždění a firma dluží státu na daních a odvodech. Jak píše Deník N, AeroMobil jedná s investory, aby získal dodatečné finanční prostředky. To má projektu pomoci s dluhy a pokrokem v projektu směřujícím ke komerčnímu startu. Létající auto AeroMobil je snad nejznámější inovací ze Slovenska a v minulosti získalo i státní dotaci.

AeroMobil potřebuje finanční injekci

Výsledky AeroMobilu sklouzly k takovým červeným číslům, která nejsou zdravá ani pro rozbíhající se firmy v době intenzivního vývoje, upozornil Deník N. Start prodeje čelí časovým odkladům a nestihne se letos, jak firma původně předpokládala. Nové datum známo není.

Aeromobil má několik firem. Aeromobil R&D dluží na odvodech 181 tisíc eur a loni se společnost ocitla ve ztrátě 462 tisíc eur. Firma pod názvem AeroMobil vykázala naposledy ztrátu 1,7 milionu eura a její dluh na daních dosáhl 129 tisíc eur. Zároveň má záporné vlastní jmění (1,5 milionu eur), což značí, že by společnost měla na sebe podle pravidel vyhlásit konkurz, uvádí Deník N.

Podnikatel Patrick Hessel, majoritní vlastník projektu, podle všeho firmě stále věří. “I ztráty z loňského roku odpovídají nákladům na vývoj a každá rozvojová společnost před dosažením výnosů generuje ztráty již z definice své podstaty,” vysvětlil pro Deník N.

Inovativní projekt AeroMobil se stal jednou z nejznámějších inovací ze Slovenska. Vzbudil mezinárodní pozornost včetně představení na výstavě EXPO a před 6 lety získal vládní dotaci 6 milionů eur. AeroMobil má aktuálně od roku 2020 v testování již čtvrtý prototyp létajícího auta. Připomeňme, že známý konstruktér Štefan Klein projekt AeroMobilu již dříve opustil a momentálně pracuje na vývoji létajícího auta AirCar.

.

« »