1595490947-lexus-is-3

Lexus připravuje specialitku pro nadšence výkonných aut

24. 7. 2020 • Novinky, Zajímavosti

Nedávno zaslalo Severoamerické zastoupení japonské značky Lexus na patentový úřad USA žádost, ze které je zřejmé, co Lexus připravuje. V dohledné době se má na trhu objevit výkonný model typu Lexus IS, jehož krásnou novou generaci představili jen před pár týdny. Tvarově je to skutečně mimořádně zdařilé a sportovně laděné auto.

Dokumenty k registraci označení IS 500 podali na United States Patent and Trademark Office 25. června 2020. Strategie pojmenování modelů aut Lexus potvrzuje, že to číslo bude znamenat velký motor i výkon. Zprávy o tom, že Lexus plánuje model IS v silnější verzi, se objevují už několik týdnů. Se spekulacemi přišel japonský časopis Mag X, později se tímto tématem zabývala i americká média a pro Lexus IS 500 má být právě USA nejdůležitější trh.

V současnosti ještě není veřejně známo, jaký motor má nový model dostat. Označením 500 nyní Lexus definuje dva varianty pohonu. Superkrásne luxusní kupé Lexus LC 500 má atmosférický V8 s objemem 5 litrů. Limuzína LS 500 však má motor V6 twin turbo o objemu 3,5 litru. Maximální výkon obou výrazně překračuje 400 koní. Je zřejmé, že nový Lexus IS 500 dostane solidní zásobu síly. Třeba navíc dodat, že japonská značka pracuje i na nové hnací jednotce V8 4.0 twin-turbo. Motor však není připraven a není známo ani označení aut, které ho budou mít. Spekulace hovoří o výkonu okolo 440 kW (cca 600 k) a označení 600. Zatím je však málo pravděpodobné, že právě taková hnací jednotka se dostane pod kapotu Lexusu IS 500.

Výkonnější varianta Lexusu IS by zcela určitě potěšila fanoušky značky a sportovních limuzín. Kompaktní sedan Lexusu má v tomto ohledu bohatou tradici. Na začátku mělo auto motor vhodný pro úpravy. V roce 2003 na výstavě SEMA vystavil Lexus exemplář IS 430 s véosmičkou a výkonem 340 koní. O čtyři roky později oficiálně uvedl do prodeje model IS F – první auto ze sportovní rodiny označené šestým písmenem abecedy. Pod kapotu auta se tehdy dostala 5,0 V8 s více než 420 koňmi. Stejný motor s drobnými inovacemi dnes najdeme i v Lexusu LC 500.

.

« »