crop_870_400_1574322818-zimna-pneumatika-1

Lze jezdit s nižším rychlostním indexem zimních pneumatik, než uvádí TP?

24. 11. 2019 • Novinky

Mnozí řidiči v období přezouvání nakupují nové zimní pneumatiky. Vybrat si správné obutí věru není zcela jednoduché – třeba skloubit množství parametrů a s výsledkem nakonec i tak nemusíte být spokojeni. Jistě víte, že je nutné dodržet homologované, tedy předepsané všechny tři rozměry pneumatik (šířku, výšku a průměr). Už méně lidí se věnuje dalším dvěma důležitým parametrům – zátěžovému indexu a maximální konstrukční rychlosti pneumatik. Jedním z povinných prvků správného obutí podle parametrů zapsaných v TP je i rychlostní index zimních pneumatik.

Možná se vám už stal případ, že vaše auto mělo podle technického průkazu nejvyšší konstrukční rychlost spadající do označení T (190 km/h). Přesto v témže dokladu byly uvedeny pneumatiky s rychlostním indexem H (210 km/h). Ale i opačně. Máme “rychlé auto”, které dokáže překročit index V (240 km/h), ale je jasné, že tolik s ním nemáte kde a nebudete tolik jezdit. Otázka tedy zní? Může mít auto obuté zimní pneumatiky s nižším rychlostním indexem, než uvádí technický průkaz? Odpověď je jednoznačná. Ano, může. Dokonce zimní pneumatiky mohou mít nižší rychlostní index než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla. Zákon striktně nestanovuje, jaký rychlostní index musí mít zimní pneumatiky. V extrémním případě můžete mít pneumatiky s jakýmkoliv indexem. I přesto je však dobré přihlížet na nejvyšší konstrukční rychlosti konkrétního auta.

To znamená, že v našem výše napsaném modelovém případě mohou být na autě pneumatiky se správnými rozměry, které mají například rychlostní index T (190 km/h). Vyhláška dokonce umožňuje řidiči obout zimní pneumatiky s nižším rychlostním indexem, než je samotná nejvyšší konstrukční rychlost. Doporučuje se snížení o jeden rychlostní stupeň. Jde však o doporučení a tedy v tomto případě může auto dostat například i zimní pneumatiky s rychlostním indexem spadajícím pod označení S (180 km/h). V interiéru však musí být v zorném poli řidiče umístěna nálepka připomínající maximální rychlost pneumatik, případně v novějších autech musí být aktivována funkce upozornění na překročení rychlosti zimních pneumatik.

Problémy mohou teoreticky nastat ze strany pojišťovny v případě nehody. Podle dostupných informací pojišťovny rychlostní index pneumatik nezkoumají. Příčiny nehody zkoumá policie. Toto však nemusí platit pro všechny nehody a v případě škod většího rozsahu může pojišťovna argumentovat i tímto.

Přehled rychlostních indexů pneumatik pro osobní auta:

Index do km/h
Q 160
R 170
S 180
T 190
H 210
V 240
W 270
Y 300
ZR nad 300
.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/