electric-2

Majitelé elektromobilů jsou podle výzkumů méně ve stresu

30. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

O tom, že elektromobilita s sebou přináší pozitiva, snad již není třeba polemizovat. Doprava elektrickými vozy neemituje do ovzduší oxid uhličitý a další škodlivé látky, jež znečišťují životní prostředí. A navíc svět zbavuje závislosti na fosilních palivech, jejichž zásoby jsou omezené a často v rukou nestabilních regionů. Nové výzkumy však ukazují, že řízení elektromobilů je pro řidiče méně stresující. Čím je to způsobeno?

Stres z toho, že včas nenajdu nabíječku? To šoféři elektromobilů neznají

V diskuzích o elektromobilitě dost často ze strany odpůrců vládne názor, že řidiči elektromobilů musí žít v neustálém strachu z toho, že nenajdou nabíjecí stanici pro svůj elektromobil, ten se jim vybije a budou muset volat odtah. To je situace, která skutečně může nastat. Ovšem pravděpodobnost jejího vzniku je srovnatelně stejná se situací, kdy vozu se spalovacím motorem dojde palivo.

Je tomu tak díky dnes již poměrně husté síti kvalitních a spolehlivých nabíjecích stanic. Těch je dnes v Česku přes 4 600. Jejich počet se za poslední dva roky zdvojnásobil a neustále roste. Navíc do hry vstupuje i fakt, že většina elektromobilů má k dispozici ve své výbavě plánovač trasy. Ten umí cestu naplánovat tak, aby vzhledem k provozu, spotřebě daného elektromobilu a stavu nabití baterie určil vhodné stanice k nabití vozu s dostatečnou rezervou dojezdu.

Ve skutečnosti je podle průzkumu za volantem elektromobilu výrazně méně stresu než za volantem klasického vozu

Společnost DS Automobiles provedla průzkum na dvou tisícovkách motoristů. Z nich až 80 procent přiznalo, že zažili stres za volantem. Avšak nejméně vystresovaní z nich jsou ti, jež řídí vůz s elektrickým pohonem. Dokonce skoro 40 procent řidičů ve výzkumu přiznalo, že jsou méně vystresovaní díky svým novým autům na čistě elektrický nebo hybridní pohon.

Proč jsou řidiči elektromobilů méně vystresovaní?

Za menším stresem při řízení elektrického vozu podle výrobce DS Automobiles pravděpodobně mohou jejich funkce. Například hladké a velmi svižné rozjezdy, pohodlnější interiér a sofistikovaní jízdní asistenti jsou velmi přínosné atributy, které elektromobilům rozhodně nechybí.

Odkaz na výzkum: DS Automobiles | Stellantis

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz