carvago-1-1024x683

Nákup aut online zažívá boom: Jaké jsou největší výhody?

23. 6. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Poslední roky byly zkouškou pro automobilový trh. Pandemická situace ukázala výhody trhů, které již prošly digitální transformací a na které díky tomu neměla zásadní dopad karanténní opatření s lockdowny. Automobilový trh naopak doplatil na absenci plně zavedeného online prodejního kanálu, který by přinesl zákazníkům alternativní možnost koupě vozu. Čipová krize a ndostatek materiálů od subdodavatelů díky válce na Ukrajině pak prohloubila nedostatek nových automobilů a zvýšila zájem o vozy na sekundárním trhu.

Vzniklé situace však nahrály nekalým individuálním prodejcům, kteří dováži ojetiny ze zahraničí v pochybném stavu. Ve většině velkých bazarů zase čelí zákaznící velkým frontám kvůli zvýšenému zájmu způsobenému nedostatkem nových automobilů. Nejpohodlnější a také nejbezpečnější variantou tak zůstává koupě ojetého vozidla online prostřednictvím prověřené platformy.

Autotržiště Carvago se úspěšně otevřelo i koncovým uživatelům. Možnost nákupu prověřených a certifikovaně zkontrolovaných ojetých aut z celé Evropy je pro zákazníky silným argumentem, proč začít důvěřovat tomuto prodejnímu kanálu. Carvago.com přineslo plnohodnotné online tržiště, kde si zákazník koupí auto skutečně čistě po internetu.

Automobily prodávané online jsou navíc v lepším stavu, s menším nájezdem a lepším vybavením než auta prodávaná na zbytku trhu. Potvrzují to údaje Carvago, jež podrobně porovnal svá prodejní data s klasickými prodeji na trzích, kde působí.

Dostupná data ukazují, že zákazníci nakupující online kladou na ojeté vozy vyšší nároky, především co se týče nájezdu, přičemž v Polsku je průměrně 3× vyšší než v Německu. Na druhou stranu si zákazníci často kupují auta, která jejich první servisní prohlídka teprve čeká s průměrným nájezdem pouze lehce přes 26 000 km.

Start online prodeje ukázal, že pro zákazníky jsou jeho výhody velmi atraktivní – od širšího výběru vozů přes certifikovanou kontrolu až po možnost vrácení vozu bez udání důvodu. Právě možnost odstoupení od kupní smlouvy do 14 dnů znamená podstatné zvýšení kvality prodávaných ojetých vozů a vymýcení typických podvodů, jako je stáčení tachometrů, falšování roku výroby a prodej aut s různými skrytými vadami. Prodejce nese za prodávaný vůz plnou odpovědnost a bude v jeho zájmu vyhnout se výkupu ojetých aut pochybného původu a kvality.

Právě široká evropská nabídka ojetých vozů, ze které mohou zákazníci vybírat bez jazykové bariéry a nutnosti kamkoli cestovat, umožňuje nákup opravdu kvalitního vozu. Takové obchodní filozofii se nabídka vozů z čistě lokálních zdrojů nikdy nemůže vyrovnat. Mnozí prodejci se navíc zdráhají přistoupit k online prodeji právě kvůli zákonné 14denní lhůtě na vrácení nevyhovujícího vozu. Digitální transformace a online prodej proto přinesla na trh ojetých vozů i tolik potřebnou kultivaci a transparentnost, ze které těží především zákazník.

Například Carvago.com aktuálně nabízí kolem 700 000 aut z celé Evropy, do své nabídky ovšem zařadí pouhou desetinu z dostupných ojetých aut na evropském trhu a po následné certifikované kontrole CarAudit zákazníkovi doporučí a prodá jen 3 z 5 vozů.

.

« »