Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Násilně vynucená elektromobilita nás zničí, tvrdí šéf Continentalu

14. 10. 2020 • Novinky, Zajímavosti

Wolfgang Reitzle z dozorčí rady společnosti Continental má z evropských i německých politiků těžké srdce a vzkazuje jim, že vynucená elektromobilita zabíjí automobilový průmysl, který až 99% své přidané hodnoty vytváří díky spalovacím motorům. Změny se musí dít pomaleji a přirozenější cestou. Nepřiměřený tlak se nám údajně brzy fatální vymstí.

Německý automobilový průmysl je na kolenou. Wolfgang Reitzle, aktuální šéf dozorčí rady koncernu Continental, tvrdí, že krizi evropského automobilového průmyslu způsobily nekompetentní a nekoncepční rozhodnutí politiků přímo od stolu. “Ničíte automobilový průmysl, který vytváří 99% své přidané hodnoty díky spalovacím motorům. Zákazníci i automobilky jsou příliš nuceni do elektromobility, na kterou nejsme nikdo připraveni. Ani automobilky, ani zákazníci, ani samotná dopravní síť,” vzkazuje Reitzle zákonodárcům. “Hanobíte spalovací motory a nevidíte souvislosti,” pokračuje v kritice.

Zodpovědné jsou automobilky

Stephan Weil ze strany SPD a dolnosaský předseda vlády to však vidí jinak. “Automobilový průmysl i jeho dodavatelé jsou zodpovědní za to, že na změny reagují příliš pozdě. Určitě musíme opustit spalovací motory a vstoupit do elektromobility,” oponuje Weil. Rozpory jsou však i mezi samotnými politiky. Saský premiér Michael Kretschmer (CDU) spalovací motory naopak obhajuje. “Zákaz spalovacích motorů považuji za politický postoj, kterému nerozumím,” říká. podle Kretschmera mají spalovací motory stále velmi velký potenciál, zejména v oblasti fosilních a syntetických paliv, která mohou použít. Poukazuje zejména na to, že v oblasti automobilového i dodavatelského průmyslu je Německo lídrem, nerozumí proto, proč by ho měli diskriminovat nesystémové zásahy politiků, kteří nevidí věci v širších souvislostech. Environmentální cíle EU jsou údajně v pořádku a je třeba se o životní prostředí starat, ale přílišný tlak způsobuje nejistoty.

Německá horečka

Wolfgang Reitzle už avizoval, že pod vlivem špatných politických rozhodnutí bude muset koncern Continental propouštět. Mluví se o čísle 30 000 pracovníků, z toho o 14 000 pracovních místech přímo v Německu. A i když všech nepropustí a část ze zaměstnanců najde jiné uplatnění, někteří o práci skutečně přijdou. Podle šéfa Continentalu by přitom k tomu vůbec nemuselo dojít, kdyby se dělala environmentální opatření opatrněji. Wolfgang Reitzle nezapomněl zopakovat ani známý výrok, že když automobilový průmysl zakašle, znamená to, že má horečku. A úkolem politiků by mělo být udržovat rozjetý průmysl ve špičkové kondici. Momentálně to však vypadá spíše tak, že dělají vše pro to, aby ztratil svou výsadní pozici a přenechali ji mimoevropské konkurenci.

.

« »