orig-5e0092155

Nechané tažné zařízení na autě? Je to přestupek, hrozí vám pokuta

8. 12. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Tažné zařízení představuje praktickou výbavu pro mnoho řidičů, kteří potřebují spojit své vozidlo s přívěsem nebo jiným přípojným zařízením. Zvláště v českých podmínkách, s ohledem na oblíbenost chataření, má možnost vlečení přívěsu pro mnoho lidí význam. Často se stává klíčovým faktorem při rozhodování o koupi nového nebo ojetého automobilu. Tažné zařízení rovněž slouží k upevnění nosiče jízdních kol, což je stále populárnější trend.

Jak na to pohlíží zákon, pokud máte tažné s bajonetem? Můžete jezdit, pokud nevlečete něco za sebou? Existují tři různé typy tažných zařízení, a u některých není povoleno jezdit bez připojeného přívěsu.

Pevné tažné zařízení je trvale namontované, zatímco sklopné zařízení lze ovládat pomocí ovladače, kterým je možné jej uvolnit a zajistit pro tažení, následně je možné ho zase sklopit a schovat pod zadní nárazník. Odnímatelné tažné zařízení lze ručně demontovat, přičemž tažná část se ukládá dovnitř vozu. Ovšem v případě některých typů tažných zařízení není dovoleno jezdit s nimi bez připojeného přívěsu.

Vyhláška č. 341/2014 Sb. stanovuje důležitá pravidla pro používání tažných zařízení. Čep tažného zařízení třídy A50-X, když je namontován na vozidlo, nesmí zakrývat místo pro zadní registrační značku (SPZ) ani ztěžovat její čitelnost. Stejně tak nesmí zakrývat světla vozidla. Pokud tato pravidla nejsou dodržena, část tažného zařízení s koulí musí být odmontovatelná bez použití nářadí nebo s povinným nářadím ve vozidle.

Pokud je vozidlo vybaveno tažným zařízením se schválenou sklopnou spojovací koulí, kterou lze odstranit bez nářadí, musí být tato koule odstraněna, pokud není používána k spojení s přívěsem nebo jiným zařízením.

Hlavním cílem těchto opatření je zajistit čitelnost registrační značky a jasnou identifikaci vozidla. Vyhláška není zaměřena na trestání řidičů za používání nebo nepoužívání tažného zařízení, ale spíše na udržení čitelnosti registrační značky a jasné identifikace vozidla pro bezpečnost na silnicích.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz