toyota-corolla-s4

Nejspolehlivější značky a modely světa za rok 2022

2. 12. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Spolehlivost je jeden z faktorů, který je pro zákazníky obzvlášť důležitý. Přece jen, nechcete auto, se kterým se po jednom, dvou letech používání stanou návštěvy servisu pravidelným rituálem. Při výběru nového proto pomohou vyhnout se podobným problémům průzkumy spolehlivosti. Jedním z tradičních přispivatelů je nezisková spotřebitelská organizace Consumer Reports, která ohodnotila automobilky a konkrétní modely za rok 2022. Nejspolehlivější značky jsou nadále z Japonska.

Consumer Reports je největší americká spotřebitelská organizace, která je díky nezávislosti a propracované metodice jedním z referenčních zdrojů poznatků o kvalitě produktů dostupných na tamním trhu. V jejím aktuálním průzkumu spolehlivosti mohla jednotlivá vozidla získat od 0 do 100 bodů, přičemž většina z nich byla oceněna 41 až 60 body.

Na základě čeho jsou body přidělovány?

Consumer Reports každoročně sbírá od předplatitelů informace o problémech, které měly s vozidly za posledních 12 měsíců. V nejnovějším průzkumu získala údaje o více než 300 000 vozech modelových let 2000 až 2022. V průzkumu spolehlivosti berou v úvahu 17 aspektů, od drobných nepříjemností jako skřípání brzd či rozbité obložení interiéru, až po velké problémy, jako jsou pozáruční opravy převodů se systémy pohonu všech kol. Každý typ chyby je patřičně zhodnocen v celkovém skóre a vytvoří bodování, které přiměřeně hodnotí spolehlivost každého vozidla.

Toyota a Lexus jsou na vrcholu

Na prvním místě v žebříčku spolehlivosti se mezi značkami umístila Toyota. Ta si se 72 body meziročně polepšila z druhého právě na první příčku. Za své umístění vděčí zejména široké škále modelů, ze kterých se téměř všechny umístily na předních místech nebo získaly nadprůměrné hodnocení. Celkové druhé místo mezi automobilkami opět patří Japoncům, a to dceřiné značce Lexus. Ta se zároveň stala i nejspolehlivější prémiovou automobilkou, přičemž všechny její modely dosáhly v letošním roce velmi dobrých nebo nadprůměrných výsledků. Provizorní pódium uzavírá BMW, které si meziročně polepšilo až o deset míst. Následuje Mazda a první pětku uzavírá Honda, což jasně ukazuje dominanci japonských značek. V první desítce nejspolehlivějších značek světa dokonce najdeme až sedm automobilek právě z Asie.

Nejspolehlivější model? Opět kraluje Toyota

Značky máme za sebou, ale co takhle jednotlivé modely? Asi nikoho nepřekvapí, že i tady obsadila první příčku Toyota, a to se svou Corollou Hybrid. Ta získala až 93 bodů a právem jí patří koruna krále. Řidiči těchto aut v průzkumu potvrdili vysokou úroveň spolehlivosti prakticky všech hlavních komponent, včetně pohonu, zavěšení, karoserie, brzd, klimatizace či elektronických systémů.

Druhé místo obsadil terénní Lexus GX s 91 body a zároveň se stal nejspolehlivějším prémiovým modelem. Jeho majitelé hlásili jen občasné problémy se systémy komunikace a prvky infotainmentu. Na třetí příčce se umístil Mini Cooper následovaná Toyotou Prius a Mazdou MX-5 na čtvrtém a pátém místě. Za zmínku určitě stojí, že Toyota má v první desítce až čtyři své modely, což jen podtrhuje její sílu v otázce spolehlivosti.

TOP 10 nejspolehlivějších značek 2022

1. Toyota
2. Lexus
3. BMW
4. Mazda
5. Honda
6. Audi
7. Subaru
8. Acura
9. Kia
10. Lincoln

TOP 10 nejspolehlivějších modelů 2022

1. Toyota Corolla Hybrid
2. Lexus GX
3. Mini Cooper
4. Toyota Prius
5. Mazda MX-5
6. Lincoln Corsair
7. Toyota Corolla
8. Subaru Crosstrek
9. BMW radu 3
10. Toyota Prius Prime

.

« »