Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Německo chce zastavit zneužívání dotací na elektromobily: Přitvrdí pravidla

12. 9. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Přestože Německo ohlásilo definitivní ukončení dotování nákupu nových elektrických aut, program podpory stále běží a jeho konec je naplánován až po vyčerpání prostředků k tomu určených. Než se tak stane, stát musí vyřešit nový problém – zneužívání dotací na elektromobily. Ty totiž někteří šikovní majitelé v krátké době opět se ziskem prodávají.

Jak uvádí několik německých médií, dostat se k dotacím na elektromobily není v Německu žádná věda. Nikdo přitom nezpochybňuje jejich účel i fakt, že určitým způsobem opravdu motivují majitele ke koupi elektrického auta, i když dříve uvažovali o autě se spalovacím motorem. Problém však je, že kromě poctivých majitelů láká dotační systém i „podnikatele“, kteří využijí několikatisícovou dotaci a po šesti měsících, což je minimální požadovaná doba vlastnění auta získaného na dotaci, auto výhodně prodají do některého z okolních států. Úředníci chtějí s touto praxí skoncovat.

Více než 100.000 aut už není v Německu

Jak zjistil Schmidtův institut (na základě podkladů ze Spolkového úřadu pro dopravu KBA), od začátku roku 2012 do poloviny roku 2022 bylo v Německu registrováno 890.000 elektrických aut, které při nákupu využily státní dotaci. Do dnešního dne je z nich však v provozu registrováno jen necelých 760.000 elektromobilů. Schmidtův institut konstatuje, že některé z více než 100.000 chybějících vozidel skončila kvůli opotřebení, či totální dopravní nehodě, ale většina se krátce po koupi stala předmětem výhodného obchodu.

Státní úřady registrují, že po uplynutí povinného období 6 měsíců v rukou původního majitele se mnohá dotovaná elektrická auta dostávají mimo Německo. A v tom je problém, Německo takto totiž údajně dotuje čistší vzduch v okolních státech. Německé Centrum automobilového managementu (CAM) vyčíslilo, že tyto obchodní aktivity stojí daňové poplatníky stovky milionů eur. „Tyto praktiky deformují trh s elektromobily v celé Evropě. Vznikají dokonce obchodníci, kteří se na takový přeshraniční prodej dotovaných aut specializují,“ konstatuje ředitel CAM, Stefan Bratzel.

Popularita elektrických aut v Německu neustále narůstá, v posledním období i z důvodu delších dodacích lhůt na klasická auta a ohlášenému ukončení dotačního programu na konci roku 2023 (nebo po vyčerpání alokovaných peněz). Jak uvádí Schmidtův institut, za hranicemi Německa jsou žádány zejména mladé ojeté Tesly, které se stávají oběťmi tohoto obchodování nejčastěji. A řešení? Kompetentní orgány by měly minimální dobu držení dotovaného elektrického auta prodloužit ze 6 měsíců na jeden rok. To by údajně mělo stačit, jelikož do té doby klesne zbytková hodnota auta na částku, která by již podnikavé obchodníky neměla motivovat ke spekulativním prodejům.

.

« »