Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Německo definitivně ruší dotace na elektromobily a hybridy

2. 8. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Po vzájemné dohodě v koalici se německá vláda dohodla na definitivním ukončení podpory prodeje elektrických aut. Jejich prodej se už údajně rozběhl na úroveň, kdy podporu nepotřebují. Štědré dotace na elektromobily a plugin hybridy tedy končí, odborníci však předpokládají, že prodejům to už neublíží. Němci zároveň zrušili subvence na nákup firemních elektrických aut.

Jak uvádí agentura Reuters, v Německu se po vzájemné dohodě v koalici politici rozhodli definitivně ukončit program státní podpory prodeje elektrických a elektrifikovaných aut. Momentálně se prý situace na trhu stabilizovala natolik, že prodeje elektrických a elektrifikovaných aut (plugin hybridy) již nebudou nadále zapotřebí. „Elektrická auta jsou stále oblíbenější a v dohledné budoucnosti nebudou potřebovat žádnou státní podporu,“ potvrdil německý ministr hospodářství, Rober Habeck.

Bez podpory firemních elektromobilů

Podpora samozřejmě nekončí ze dne na den, jak upozornili politici, skončí, až se dočerpá 3,4 miliardy eur určených na období následujících let. Přijdou však změny související se snižováním jednotlivých částek. Podpora pro elektromobily s cenou do 40000 eur se sníží z 6000 na 4500 eur. Pro auta v ceně 40000 až 65000 eur zase výše dotace klesne z 5000 na 3000 eur. Tyto sazby však platí jen na rok 2023, v roce 2024 už na elektrické auto dražší než 45000 eur dotaci nedostanete, ostatní se opět sníží. Zrušeny budou i jakékoli subvence určené na nákup firemních elektrických a elektrifikovaných aut a o dotaci mohou v následujících letech žádat už jen fyzické osoby.

.

« »