Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Německo odmítá plán zákazu nových aut se spalovacími motory

19. 7. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Neuvěřitelné se zřejmě stává skutečností. Německá vláda nebude souhlasit s plány Evropské unie, která chce po roce 2035 zakázat prodej nových aut se spalovacími motory. Tuto informaci po jednání s německým průmyslovým sdružením potvrdil médiím spolkový ministr financí Christian Lindner. Detaily z této akce, ani reakce politiků z tamní strany Zelených, která je ve vládní koalici, zatím známé nejsou, pokud ale Němci nezmění názor, spalovací motory nekončí.

V tuto chvíli máme k dispozici jen velmi stručné informace, poselství je ale poměrně jasné. Aby prošel zákaz spalovacích motorů v EU, nestačí, aby se na tom shodli od reality odtržení politici v Evropské komisi a Evropském parlamentu. Potřebují k tomu také mandát jednotlivých členských zemí. Momentálně se zdá, že stát, který je považován za jednoho z lídrů této politiky – Německo – řadí zpátečku.

Alespoň tak lze interpretovat slova spolkového ministra financí Christiana Lindnera, který po setkání se zástupci průmyslového sektoru oznámil, že i nadále bude na trhu existovat místo pro spalovací motory a jejich zákaz by byl nesprávný.

Evropská komise ve snaze snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého o 55 procent ve srovnání s rokem 1990 navrhla, aby byly emise všech nových vozů v roce 2035 sníženy o 100 procent, měla tím ale samozřejmě na mysli výlučně auta s výfukem. Zároveň tímto návrhem ignorovala fakt, že podobné množství CO2 vzniká i během výroby, provozu a recyklace elektromobilu a už vůbec nezohledňovala fakt, jaký vliv má tato politika již dnes na ceny nových aut a fakt, že by osobní motorizovaná mobilita přestala být dostupná pro většinu lidí .

Evropský parlament toto rozhodnutí EK nedávno pochopitelně podpořil, přičemž v dalším kole mají proběhnout jednání s jednotlivými státy unie o konečné podobě zákona i termínech. Německo ale kompletně celé o rozum evidentně nepřišlo, i když Lindner připomíná, že budou stále jedním z předních trhů pro elektromobily.

.

« »