crop_870_400_1594616933-zviera-v-aute-02

Nenechávejte ve vedrech zvířata v zaparkovaných autech. Hrozí vám za to 2-5 let vězení

13. 7. 2020 • Novinky, Zajímavosti

Nenechávejte v letních vedrech zvířata v zaparkovaných autech, upozorňuje policie. Ponechání zvířete v zaparkovaném autě je zejména v letních vedrech obrovské riziko. Přehřátí zvířete nepředejdeme dokonce ani ponecháním auta s pootevřeným oknem ve stínu. Hrozí vám za to pokuta 20000 korun a vězení na 2-5 let.

Jak upozorňuje Policie ČR, vozidla určená pro převoz živých zvířat, musí mít dokonale zajištěno větrání, tedy přístup čerstvého vzduchu a odvádění nadměrné vlhkosti a tepla z vozidla. Přesto je třeba zajistit zvířeti časté venčení a dostatečný příjem tekutin.

Pokud necháte v rozpáleném autě zvíře, vystavujete velkému riziku nejen zvíře samotné, ale i sebe. Policie upozorňuje, že ponechání zvířete v rozpáleném autě lze řešit v rovině přestupku ve veterinární oblasti, za který hrozí fyzické osobě pokuta až do výše 20000 korun. Za určitých okolností může mít skutek dokonce i trestněprávní dohru v podobě trestného činu týrání zvířat, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky, v závažnějších případech až pět let.

K ochlazování organismu psa dochází zejména zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Pes však přitom z organismu ztrácí i množství tekutin. Při zvýšené teplotě prostředí a nemožnosti se ochladit nastává dehydratace a přehřátí organismu, hypertermie. Přehřátí může skončit poruchou centrální nervové soustavy, šokem, zvýšenou srážlivostí krve až cirkulačním selháním a tedy úhynem zvířete. Je chybou domnívat se, že pes se nám dokáže přehřát v autě pouze při extrémně vysoké teplotě vnějšího prostředí. Samozřejmě, že vysoká teplota vnějšího prostředí tento proces urychlí, ale už například při teplotě 15 stupňů a přímém slunečním záření v kombinaci s nepříznivými zoohygienických podmínkami se vozidlo dokáže vyhřát na teplotu pro zvíře nesnesitelnou. Teplota ve vozidle zaparkovaném na přímém slunci se dokáže velmi rychle zvednout až o 20 stupňů. Také je chybou myslet si, že pokud při venkovní teplotě 30C necháme psa v autě zaparkovaném ve stínu s pootevřeným okénkem, předejdeme přehřátí zvířete.

Rozbít okno, či hledat majitele?

Na tuto otázku odpovídá zástupce ředitele úřadu kriminální policie mjr. Marek Kordík: “Na otázku, zda rozbít okno na autě, se nedá odpovědět jednoznačně. Kromě toho, že může dojít k smrti dítěte nebo zvířete, či k následkům na zdraví, občan na druhé straně riskuje, že se dopustí protiprávního jednání poškození cizího majetku a majitel vozidla může žádat soudní cestou náhradu vzniklé škody. Pokud by však šlo o případ krajní nouze a řízení by splňovalo všechny zákonné podmínky na takové jednání, občan by mohl postupovat i takovýmto způsobem. Je však na zvážení, zda takové řízení splňuje všechny podmínky protiprávnosti v případě krajní nouze. Každý případ je třeba posuzovat individuálně.”

Pokud je to možné a také situace to dovoluje, třeba zajistit přítomnost majitele vozidla, například vyhlásit ho v nákupním centru přes informační stánek nebo přes SMS službu. Pokud si občan neumí sám poradit, doporučujeme zavolat policii, hasiče, případně linku 112, kde je okamžitě nabídnuta rada a pomoc, jak postupovat.

Jak postupovat, když najdeme přehřátého psa

Na dehydrataci zvířete poukazují nespecifické příznaky, jako je dušnost, dezorientace, apatie, nechuť k jídlu, průjem, zvracení, slabý puls, případně zvýšená srdeční frekvence. Pes má suché sliznice a většinou suchý čenich. Mohou nám pomoci i dva rychlé testy. Při prvním, kdy je třeba brát v úvahu plemennou příslušnost psa, uděláme kožní řasu: zvedneme kůži na hlavě nebo kdekoliv na těle psa. Při dostatku tekutin je kůže pružná a ihned se vrátí na své původní místo. Při dehydrataci kůže ztrácí pružnost. Při druhém orientačním testu zvedneme psovi horní pysk. Za normálních okolností jsou dásně a jazyk vlhké a růžové. Prstem jemně zatlačíme na dáseň, které zbledne, ale při dobrém fyziologickém stavu má po 2 sekundách opět původní barvu.

.

« »