Nissan NV200 – „taxi zítřka” pro New York

6. 5. 2011 • Novinky, Videa

New York zahajuje novou éru městské mobility – město s největším vozovým parkem taxislužby vybralo společnost Nissan, aby navrhla a dodala „Taxi zítřka” – novou generaci městských vozidel taxi. Toto rozhodnutí bylo oznámeno 3. května na tiskové konferenci radnice za přítomnosti starosty města Michaela Bloomberga a předsedy představenstva společnosti Nissan Americas Carlose Tavarese.

Organizace New York City Taxi and Limousine Commission (TLC) vybrala vůz Nissan NV200 jako výhradní vozidlo taxislužby města New York. Projekt se začne naplňovat koncem roku 2013. Tomuto rozhodnutí  předcházelo důkladné výběrové řízení trvající přes dva roky. Výběrové řízení vycházelo z více než stoleté historie taxislužby a jeho cílem bylo podnítit návrh na vytvoření speciálního vozidla upraveného pro potřeby specifického městského provozu. Dalšími dvěma finalisty byli – společnost Ford Motor Co. a turecká automobilka Karsan.

Vůz taxi Nissan NV200 bude vyráběn v závodě společnosti Nissan v Cuernavaca v Mexiku. Taxi bude upravenou verzí kompaktního užitkového vozu, který je dnes dostupný na globálních trzích, včetně Japonska, Evropy a Číny. Celková výrobcem doporučená maloobchodní cena (MSRP) vozu se všemi plánovanými standardními prvky

YouTube Preview Image

Vzhledem k tomu, že 13 000 vozů taxislužby najede dohromady 800 milionů kilometrů ročně, byla klíčovým faktorem při výběrovém řízení odolnost vozidel. Společnost Nissan bude školit provozovatele vozových parků taxislužby, aby prováděli vlastními silami rutinní údržbu a drobné opravy a dealeři užitkových vozů Nissan budou poskytovat rychlý servis pro operátory taxislužby v prvních dostupných servisních místech.

V rámci tohoto programu bude společnost Nissan spolupracovat s radnicí města a vlastníky vozidel taxislužby také na pilotním programu využití elektromobilů. Nissan poskytne vlastníkům taxislužby v roce 2012 k testování šest elektromobilů Nissan LEAF a dobíjecí stanice pro podporu jejich užívání.

K plánovaným úpravám vozidla NV200, které jsou reakcí na přímé podněty od řidičů, vlastníků a cestujících, patří:

  • 2l čtyřválcový motor zkonstruovaný sohledem na snížení emisí a spotřeby paliva vozového parku taxislužby,
  • dostatek místa pro čtyři cestující a jejich zavazadla, výrazně více než u současných modelů vozů taxi;
  • neobtěžující klakson svnějšími světly blikajícími při troubení, což pomáhá snížit hlukový smog,
  • posuvné dveře s nástupním schůdkem a madly umožňující snadné nastupování a vystupování,
  • průhledný střešní panel (se stínítkem) poskytující jedinečné pohledy na město,
  • nezávisle ovládaná klimatizace vzadu svzduchovým filtrem využívajícím přírodní polyfenol extrahovaný ze semen vinné révy pro zlepšení kvality vzduchu vkabině,
  • atraktivní, prodyšná, antibakteriální, ekologicky šetrná a snadno čistitelná tkanina čalounění sedadel na pohled a dotyk připomínající kůži,
  • čtecí lampičky nad hlavou pro cestující a osvětlení podlahy usnadňující nalezení zavazadel cestujících,
  • dobíjecí stanice mobilních telefonů pro cestující zahrnující 12V elektrickou zásuvku a dva konektory USB,
  • sedadlo řidiče nastavitelné všesti směrech, včetně sklonu opěradla a nastavitelné bederní opěrky, a to i při instalované dělicí přepážce, standardní navigační a telematické systémy pro řidiče.

Zdroj: NISSAN Sales CEE Kft

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY