1662109853-tesla-norsko-hladovka-uvod

Norští majitelé Tesel vyhrožují hladovkou: Kvůli problémům s kvalitou jejich aut

7. 9. 2022 • Novinky, Zajímavosti

„Elone, pomozte nám prosím,“ hlásí nedávno založená internetová stránka, kterou spustili zoufalí norští majitelé Tesel. Důvod? Jsou frustrováni nekvalitou svých elektromobilů a to až do té míry, že jsou ochotni držet hladovku, jen aby si jich nejbohatší muž na světě vůbec všiml. To se podle jednoho z jeho tweetů pravděpodobně skutečně stalo, Musk to však podle všeho vzal z poněkud opačné strany, než čekali. Veřejně se jim nepřímo vysmál před více než stovkou milionů lidí, kteří ho sledují na Twitteru.

Norsko má nejvíce Tesel na světě v přepočtu na jednoho obyvatele. To není senzace, ale prostý fakt způsobený penalizováním klasických aut a masivním dotováním elektrické formy dopravy, které si tento severský stát může dovolit také díky těžbě z obrovských zásob nerostných surovin, jako je ropa či zemní plyn. Šťastná země a ráj majitelů amerických elektromobilů? Jak se to vezme… Část z nich bude asi spokojená, evidentně se to však nedá paušálně vztáhnout na všechny. Jistá skupina s neznámým počtem členů má se svými Tesly problémy a není jich málo.

Když se podíváte na jejich web, seznam poruch je docela obsáhlý. „Auto nestartuje v chladném počasí, kliky dveří se nevysouvají při nízkých teplotách, intenzivní skřípání, auto nestartuje v teplém počasí, uvolněná přední sedadla, autopilot nefunguje správně, pomalý internet, uvolňují se dekorační lišty, samovolné otevírání dveří, nezavírají se pořádně s vybíjením, problémy s korozí nových aut – speciálně Modelu 3, problémy s klimatizací, nižší životnost baterie než deklaruje výrobce, víko kufru naplněné dešťovou vodou…“ A to je jen část chyb.

Pokud si myslíte, že takové problémy jsou normální a řeší je prakticky všichni majitelé nových aut, hádat se s vámi nebudeme. Norové však upozorňují také na zcela zvláštní přístup servisních center. „Tesla slíbí, že vám zavolají, ale to se nestane. Musíte velmi dlouho čekat na telefonu, než se vám ozvou. Když je auto v servisu, vyřeší jen část problémů,“ uvádí zmiňovaná stránka.

Zoufalství Norů asi nebude malé, rozhodli se totiž, že když jim nejsou schopni pomoci v servisu, osloví přímo majitele automobilky. A aby upoutali jeho pozornost, jsou ochotni zahájit hladovku. „Věříme, že pokud se Elon Musk dozví o našich problémech, situaci vyřeší. Pomozte nám získat jeho pozornost,“ prosí web s názvem Teslahungerstrike.com, tedy v překladu Tesla-hladovka.

Jejich svérázný protest s podtitulem „Norští majitelé Tesel trpí“ byl na sociálních sítích jediný den, když Elon Musk vydal na první pohled nesmyslný tweet. „Na radu dobrého přítele jsem se pravidelně postil a cítím se zdravěji.“

Samozřejmě neexistuje žádný důkaz, že byl adresován skupince protestujících, někteří uživatelé této sítě však začali spekulovat o tom, že šlo z jeho strany buď o krutý žertík na jejich adresu, nebo se jen pokoušel přehlušit algoritmy platformy a zprávy o stávce. Norové jsou přesvědčeni, že patřil jim a šťastní z toho nejsou. Podobně jako stovky a možná až tisíce dalších s podobnými zkušenostmi.

.

« »