p90518450_highres_mini-cooper-se-09-20

Nová podoba originálu: čistě elektrické MINI Cooper

3. 9. 2023 • Novinky

Čistě elektrické MINI Cooper je pátá generace třídveřového modelu, který navazuje na tradici značky charakteristickým designem MINI a současně symbolizuje čistě elektrickou budoucnost. Elektrifikovaný pocit z jízdy jako v motokáře a pohlcující uživatelský zážitek posouvají DNA MINI na zcela novou úroveň. Puristický design a elektrický pohon nového MINI Cooper jsou zaměřeny na potěšení z jízdy ve městě.

Na světě prakticky neexistuje žádný jiný automobil, který by po dobu více než 60 let výroby dokázal zdůraznit svou vlastní historii a tradici založenou na evolučním vývoji a zároveň opakovaně stanovovat nové technické standardy. Základní myšlenkou zůstává automobil, který navzdory kompaktním vnějším rozměrům nabízí co nejefektivnější využití vnitřního prostoru. Mezi nové vlastnosti novinky patří fascinující svět digitálních zážitků, moderní asistenční systémy a elektrické hnací ústrojí, které zaručuje lokálně bezemisní mobilitu. Pátá generace je tak typickým MINI a zároveň symbolizuje elektrickou budoucnost značky.

„Nové MINI Cooper se díky svému elektrickému pohonu a puristickému designu dokonale hodí pro městský životní styl. V páté generaci MINI Cooper kombinujeme tradiční DNA MINI s inovativními technologiemi zaměřenými na budoucnost a zároveň umožňujeme lokálně bezemisní potěšení z jízdy, které je pro MINI typické,“ říká Stefanie Wurst, šéfka MINI.

Design nové generace modelů MINI je moderní, digitální a nezaměnitelný. S novou rodinou MINI přenáší značka potěšení z jízdy, uživatelský zážitek a zodpovědný přístup do nové éry. Tato komplexní transformace na cestě ke zcela elektrické značce do roku 2030 se odráží v autentickém designu nových modelů, který kombinuje pokrokové technologie s elementárními principy designu karoserie odrážejícími původ značky. Přitom zdůrazňuje městský charakter MINI spolu s čistou radostí z inovací.

Nová generace 3dveřového MINI je i tentokrát ztělesněním podstaty značky. Nové MINI Cooper je díky svému elektrickému pohonu důsledně zaměřeno na potěšení z jízdy ve městě a přenáší charakter ikonického modelu do čistě elektrické budoucnosti značky. Detaily, jako jsou zapuštěné kliky dveří či absence lemů blatníků a klasických bočních ozdob, podporují moderní design exteriéru tím, že dodávají plochám pozoruhodnou čistotu. Tato redukce pouze na opravdu nejnutnější prvky klade ještě větší důraz na kvalitu povrchové úpravy laku karoserie na větších plochách. Typické designové prvky MINI, jako je vizuální horizontální trojdílné rozdělení na karoserii, jednolité prosklení a kontrastní střechu, tak ještě více vynikne.

V nové generaci modelu se přední část elektrického MINI Cooper opět vyznačuje pro MINI ikonickými kruhovými světlomety a výraznou maskou chladiče, které společně vytvářejí charakteristický vzhled MINI. Nová osmiúhelníková maska s tenkým rámečkem definuje přední část ještě působivěji než její šestiúhelníkový předchůdce. Místo chromu přidává exteriéru na atraktivitě nová ozdobná stříbrná barva Vibrant Silver, která dodává novému MINI Cooper ještě expresivnější vzhled.

Stejně jako v případě karoserie, také přední světlomety již nezdobí chromované prvky. Výsledkem je přední část, která se vyznačuje cíleně upřeným a odhodlanějším výrazem. Společně s fascinujícími tvary kapoty a čistým designem předního nárazníku se nové 3dveřové MINI vyznačuje osobitým a sportovním vzhledem. Tento dojem umocňuje široký rozchod kol a dynamicky vytažené blatníky kol.

Také boční pohled na nové MINI Cooper působí jednodušeji a přehledněji. Poprvé se třídveřový model objevuje bez obvodové černé lišty oddělující karoserii a prosklenou část. Snížení počtu komponentů staví barvu karoserie více do středu pozornosti, přičemž černé prahy automobil opticky snižují. Vůz kombinuje moderní pojetí charakteristického designu MINI s vynikajícími aerodynamickými vlastnostmi. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,28 je v segmentu malých vozů vynikající a přispívá k hospodárnosti jízdy.

Nové pojetí dodává zadní části MINI nový a moderní vzhled s čistými plochami a zapuštěnými zadními světly. Vertikální zadní světla jsou odkazem na klasická MINI světla a lze si u nich, stejně jako u předních světlometů, volit různé grafiky zobrazení. Zvýrazněné zadní blatníky dodávají novému MINI Cooper mimořádně mohutný vzhled. Zadní část rozděluje nápadná černá lišta, jejíž horizontální směřování podtrhuje široký postoj vozu a sportovní nádech, který z něj vyzařuje.

Elektrické MINI Cooper je k dispozici ve čtyřech různých provedeních. Essential představuje maximálně čistý a celkově zjednodušený vzhled, který zvýrazňuje některé funkční prvky, jako je logo v nové stříbrné barvě Vibrant Silver. Nová nabídka barev karoserie podtrhuje modernost nové ikony MINI a svými jasnými odstíny, jako je žlutá Sunny Side Yellow, doslova rozzáří okolí.

Provedení Classic se zaměřuje především na interiér, zatímco Favoured se vyznačuje obzvláště výraznými detaily exteriéru. Tato varianta přináší nový, na přání dodávaný design Spray-Tech, unikátní trojbarevné střechy Multitone a také přední masku chladiče ve stříbrné barvě Vibrant Silver.

Provedení John Cooper Works klade maximální důraz na sportovní styl elektrického MINI Cooper, který ztělesňuje výrazným designem přední a zadní části. Rámeček přední masky chladiče a leskle černé logo podtrhují celkově působivý vzhled, zatímco kontrastní, motoristickým sportem inspirovaná střecha v červené barvě Chili Red a na přání dodávané specifické pruhy na kapotě JCW v červené nebo černé barvě vizuálně zdůrazňují pro MINI typickou jízdní dynamiku.

Uvnitř je design palubní desky odrazem slavného minimalistického pojetí klasického Mini. Pro první model z roku 1959 navrhl konstruktér Mini Alec Issigonis interiér s kruhovým středovým přístrojovým panelem a charakteristickou lištou s přepínačemi pod ním. V novém MINI Cooper jsou to právě tyto dva prvky a volant, které tvoří maximálně puristické pojetí interiéru. Nový interiér si vystačí s menším počtem prvků, jež jsou promyšleně navrženy a špičkově zpracovány. Za volantem se nachází volitelný head-up displej, který zajišťuje, že se veškeré důležité informace zobrazují v zorném poli řidiče.

Na rozměrné a nízké palubní desce se poprvé objevují textilní povrchy. Domácí atmosféru v interiéru MINI Cooper charakterizují hřejivé a příjemné materiály. Speciálně vyvinutý proces pletení umožnil vytvoření univerzální, snadno udržovatelné struktury textilu ve dvoubarevném provedení z recyklovaného polyesteru. V závislosti na provedení čalounění je možné volit různé barvy textilních povrchů a sedadel. Aby byla palubní deska co nejtenčí a nejprostornější, jsou větrací otvory velmi tenké.

Zadní část nabízí maximální jednoduchost a pohodlí, zatímco různé doplňky lze pohodlně uložit do dalšího úložného prostoru pod podlahou zavazadlového prostoru. Sklopením zadních opěradel v poměru 60:40 lze objem zavazadlového prostoru flexibilně zvětšit z 200 až na 800 litrů.

Centrální OLED displej stanovuje díky svému vysokému rozlišení nová měřítka. Stejně jako kulatý přístroj v předchozím modelu je nová centrální obrazovka se svými všestrannými funkcemi dominantním prvkem interiéru. MINI Interaktivní jednotka je jako přístrojový panel hlavním prvkem pro nové zážitky za volantem i komfort. Díky Operačnímu systému 9 lze všechny funkce vozu ovládat intuitivně dotykem nebo hlasem. Displej v přepracovaném interiéru byl přesunut blíže k řidiči, takže je pro něj mnohem lépe po ruce. Průměr tenkého dotykového displeje s kvalitním skleněným povrchem narostl na 240 mm. Jeho logika ovládání připomíná chytré telefony.

Grafická podoba zobrazovaného obsahu je moderní a zaměřená na to podstatné. Horní část obsahuje důležité informace týkající se bezprostředně jízdy, jako je rychlost a stav nabití baterie. Po stisknutí ukazatele rychlosti se zobrazí velký nápadný displej s rychloměrem přes celou obrazovku.

Na základní obrazovce Home se ostatní widgety zobrazují jako miniatury vlevo a vpravo od aktuální funkce daného menu. Lze je zobrazit a zvolit posunutím prstu vodorovně do středu. Ve spodní části OLED displeje je možné kdykoli přímo vybrat položky menu Navigace, Média, Telefon a Klimatizace. Všechny ostatní funkce jsou přístupné prostřednictvím menu stejným způsobem jako v chytrém telefonu. Tlačítkem Home vždy proběhne návrat do výchozího nastavení displeje.

Jízdní režimy MINI, pojmenované Core, Green a Go-Kart, každý se specifickým designem uživatelského rozhraní, jsou připraveny v rámci standardní výbavy, přičemž v rámci volitelné výbavy MINI Experience Modes jsou k dispozici další až čtyři jízdní režimy. Volitelně dostupný MINI projektor na zadní straně OLED displeje dokáže palubní desku doslova ponořit do odpovídajících barevných schémat a vzorů. Výsledkem souhry projekce, ambientního osvětlení a MINI Interaktivní jednotky jsou strhující vizuální zážitky, zasahující i do výplní dveří.

Díky této úchvatné uživatelské zkušenosti je interiér zásluhou nových řešení ještě expresivnější a současně přináší zcela nové možnosti individualizace. Například v režimu Personal lze prostřednictvím aplikace MINI nastavit individuálně zvolený obrázek jako pozadí displeje. Dominantní barvy obrázku se pak pomocí projekce rozprostřou po textilních plochách palubní desky. S promítanou barvou se přizpůsobí i prostorové osvětlení pod palubní deskou a ve vnitřním zpětném zrcátku.

Spodní část palubní desky nového MINI Cooper je mimořádně přehledná. Jedním z hlavních prvků je zde nově navržený panel s přepínači, umožňující přímo obsluhovat nejdůležitější jízdní funkce (parkovací brzda, volič směru jízdy, tlačítko start/stop, přepínač jízdních režimů, ovládání hlasitosti). Zpracování těchto přepínačů je pojaté originálně s ohledem na jejich funkci.

V souladu s důsledným zjednodušením interiéru je minimalisticky pojatý i koncept nových moderních barev a materiálů. Použity jsou výhradně nově vyvinuté, vysoce kvalitní a k životnímu prostředí šetrné materiály. Palubní deska a výplně dveří s pleteným povrchem z recyklovaného polyesteru navozují příjemnou atmosféru a zároveň svým dvoubarevným provedením vytvářejí osobité detaily. Čtyři nově navržená čalounění přizpůsobí pojetí moderního a příjemného interiéru svému majiteli. Od výbavy Classic je dvouramenný základní volant nahrazen tříramennou verzí s novým textilním pruhem na šesté hodině.

V novém MINI Cooper lze ovládat řadu funkcí pomocí vůbec prvního plnohodnotného hlasového asistenta. MINI Intelligent Personal Assistant lze aktivovat vyslovením „Hej MINI“ nebo pomocí tlačítka na volantu. Hlasová interakce probíhá na kulatém OLED displeji formou animace grafických prvků, typografie a avatara. Pro vizualizaci mají uživatelé možnost volby mezi „MINI“ – stylizovaným vyobrazením MINI – nebo volitelně psem „Spikem“, kterého již mnozí fanoušci MINI znají. Komunikace s tímto virtuálním společníkem je díky vylepšenému rozpoznávání hlasu přirozená. Řidič tímto způsobem může ovládat navigaci, telefon, zábavu a řadu dalších funkcí vozu.

Nový designový jazyk „Charismatická jednoduchost“ se odráží také v estetice uživatelského rozhraní, které spojuje funkční a emocionální prvky. Zjednodušený design využívá zcela novou, mimořádně moderně působící grafiku. Statické a dynamické prvky se přirozeně prolínají do kruhového tvaru OLED displeje a mají jasnou strukturu. Mikroanimace vylepšují již tak mimořádně intuitivní interakci mezi řidičem a centrálním přístrojem, a tím podtrhují digitální charakter nové rodiny vozů MINI.

MINI Operační systém 9 je vlastním vývojem společnosti BMW Group a jeho základem je softwarová sada Android Open Source Project (AOSP). Ovládání je intuitivní a řídí se standardy známými ze spotřební elektroniky.

Ve středu obrazovky se nachází hlavní menu, kde lze přejetím prstem do strany vybrat a zároveň spustit personalizovaný obsah. Ve spodní části displeje je stálý stavový řádek obsahující záložky „Navigace“, „Média“, „Telefon“, „Všechny aplikace“ a v závislosti na situaci i tlačítko „Home“. Přejetím prstem od spodního okraje obrazovky nahoru se objeví pás nástrojů, což je postup, který zákazníci znají z mnoha zařízení spotřební elektroniky. Zde lze uložit oblíbené funkce a rychle je znovu použít, jedná se například o navigační cíle či rozhlasové stanice. Pás nástrojů lze aktivovat také pomocí tlačítka s hvězdičkou na multifunkčním volantu. Horní část obrazovky je vyhrazena pro informace důležité pro řízení, jako je rychlost jízdy, a také důležité informace o stavu vozidla. Volitelný Head-up displej zobrazuje nejdůležitější jízdní informace do zorného pole řidiče.

Teplota pro řidiče a spolujezdce se trvale zobrazuje na levém a pravém okraji displeje. Do MINI Interaktivní jednotky je integrované také nastavení klimatizace a lze jej kdykoli upravit na horní liště dotykem nebo hlasem. V závislosti na zvoleném režimu Experience se jediným klepnutím na ukazatel rychlosti celá MINI Interaktivní jednotka změní na typický rychloměr MINI.

Komplexní navigace MINI ve spojení s volitelným paketem MINI Connected poskytuje při jízdě pomoc v podobě realistických 3D vizualizací v komplikovaných situacích při odbočování, zobrazuje aktuální dopravní situaci i bez aktivovaného navádění k cíli, poskytuje informace o možnostech parkování včetně digitálních možností platby a mnoho dalšího. Kromě toho je k dispozici volitelná funkce rozšířené reality pro vizualizaci po sobě jdoucích odboček. Pro elektrické MINI Cooper lze ihned po zadání cíle vypočítat trasu optimalizovanou pro nabíjení.

Kromě toho umožňují funkce na přání MINI Connected Upgrades flexibilní objednání další výbavy. Ve spojení s volitelně dodávaným paketem MINI Connected poskytuje obchod MINI Connected Store přístup k neustále se rozšiřující škále praktických a zábavných aplikací, včetně her, hudby a streamování videa. Nová aplikace AirConsole nabízí všem cestujícím ve voze jedinečný způsob hraní her na OLED displeji, kdy se k ovládání her používají chytré telefony cestujících.

Nové MINI Cooper kombinuje lokálně bezemisní mobilitu a elektrické potěšení z jízdy. Tento vůz se zcela novým pohonným ústrojím je k dispozici ve variantě Cooper E a také jako Cooper SE s vyšším výkonem a delším dojezdem.

Elektromotor MINI Cooper E o výkonu 135 kW/184 k generuje točivý moment 290 Nm, který umožňuje zrychlení z klidu na 100 km/h za 7,3 sekundy. MINI Cooper SE s výkonem 160 kW/218 k zvládne sprint z 0 na 100 km/h za 6,7 s a jeho maximální točivý moment činí 330 Nm. Dojezd stanovený podle testovacího cyklu WLTP činí u MINI Cooper E s baterií o kapacitě 40,7 kWh až 305 kilometrů. U modelu MINI Cooper SE se vypočítaný dojezd prodlužuje díky baterii s kapacitou 54,2 kWh na maximálních 402 kilometrů.*

Nepatrně zvětšený rozchod kol a rozvor jsou základem pro vynikající jízdní dynamiku. Vůz je vybaven odpružením a tlumením, které je naladěno pro svižnou jízdu. V kombinaci s přesným řízením, typickým pro vozy MINI, s výkonnými brzdami a nízkým těžištěm daným baterií umístěnou v podlaze poskytuje nové MINI Cooper mimořádně zábavné řízení.

Díky tuhým stabilizátorům na obou nápravách se výrazně zlepšily reakce karoserie při dynamickém průjezdu zatáčkou a řidič si může vychutnat nebývale přesné a rychlé řízení. Výsledkem je celkově vysoká míra tuhosti. Pro ještě sportovnější jízdní zážitek má MINI Cooper dodatečné výztuhy.

Díky průměru pneumatik zvětšenému na 635 mm působí MINI Cooper vizuálně mohutnějším dojmem a zároveň nabízí lepší jízdní vlastnosti a komfort. Kromě toho se šířka pneumatik na volitelně dodávaných 17palcových a 18palcových kolech z lehké slitiny zvětšila o 10/20 mm na 205/225 mm. Tímto řešením se zdůrazní pro MINI typický pocit z jízdy jako v motokáře. Dostupné rozměry kol z lehké slitiny sahají od 16 do 18 palců.

Jednotlivé jízdní režimy MINI Experience lze aktivovat pouhým pohybem přepínače „Experiences“. Režim GO-KART obzvláště emotivním způsobem zdůrazňuje závodní DNA MINI Cooper, a to například úpravou charakteristiky motoru a tuhosti nastavení podvozku. V tomto režimu také projektor za centrálním OLED displejem zahalí kokpit do odstínů antracitové a červené barvy, které si vzaly inspiraci ze stylu John Cooper Works. Další možnosti individuálního nastavení umožňují konfiguraci odezvy řízení a zásahů protiprokluzového systému pro ještě intenzivnější potěšení z jízdy.

Tyto strhující zážitky z jízdy umocňují zcela nové akustické světy vytvořené digitálním systémem MINI Sounds. Repertoár zahrnuje zcela nové jízdní zvuky v interiéru, nezaměnitelný vnější MINI zvuk, znělky pro nové režimy MINI Experience a 30 nových zvukových signálů pro informační a výstražné funkce. Zvuky MINI jsou významnou vlastností, které dodají MINI individualitu i v akustické rovině.

Baterii MINI Cooper lze nabíjet střídavým proudem o výkonu 11 kW. Rychlé nabíjení je možné u modelu MINI Cooper E stejnosměrným proudem o výkonu 75 kW a u modelu Cooper SE až 95 kW. Na rychlonabíjecí stanici lze baterii nabít z 10 na 80 % za necelých 30 minut. V závislosti na teplotě zajistí aktivní navádění prostřednictvím navigačního systému MINI, aby vysokonapěťová baterie dosáhla s předstihem ideální teploty pro co nejrychlejší nabíjení. Tím lze, zejména za nízkých teplot, výrazně zkrátit dobu nabíjení.

Zákazník může zefektivnit nabíjení baterie vozu pomocí jednoduchých a srozumitelných nastavení. Lze například zvolit čas zahájení nabíjení nebo nastavit konkrétní časové okno. Předem je také možné stanovit určitou cílovou úroveň kapacity baterie. Pro obzvláště příjemný start lze nastavit ukončení nabíjení do zvoleného času odjezdu a interiér vozidla do této doby vyhřát nebo vychladit na požadovanou teplotu.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz