snimek-obrazovky-2023-12-25-212751

Nová značka určuje místa, kde budou lidé sedat do aut a dál pojedou jako spolujezdci

7. 7. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Pro motoristy představuje obvykle největší výzvu v pravidlech silničního provozu konec roku a začátek nového. Česká republika není výjimkou a to ani letos či v následujícím roce. Od 1. ledna nás čekají změny, mezi něž patří i nová dopravní značka P+D.

Abychom byli jasní, s příchodem roku 2024 přichází v České republice významné legislativní změny v oblasti silničního provozu. Realitou budou nové dopravní značky, přičemž jednou z nich je P+D. Jaké novinky s sebou tato značka přináší a kde můžeme očekávat tato parkoviště? Je zřejmé, že nová značka souvisí s parkováním.

Nová značka se odlišuje od již známých označení K+R a P+R. K+R, označující parkoviště pro krátkodobé zastavení nebo vyčkávání vozidel při naložení a vyložení osob a P+R, určené pro parkování vozidel s následným přestupem na veřejnou dopravu, mají odlišné účely. Naopak P+D je navržena pro vozidla, jejichž řidiči budou přestupovat do centra města jako spolujezdci v jiném vozidle.

Rozdíl spočívá v tom, že u P+D nedochází ke změně druhu dopravy, ale pouze k přestupu více osob do jiného vozidla. Toto opatření má podporovat sdílení automobilů a snižovat počet individuálních vozidel v centru města. Parkoviště označená P+D budo umístěna na okraji velkých měst, u hranic s dálnicí, avšak mohou chybět přímé spojení s městskou hromadnou dopravou.

Takže ideou je podporovat ekologickou a ekonomickou jízdu ve vícečlenném obsazení vozidla. Avšak není očekáváno, že na parkovištích P+D budou fronty osob čekajících na náhodné spolucestující. Spíše by mělo jít o dohodu mezi lidmi, kteří se dohodnou na společné jízdě. Domluvit se s více lidmi a pokračovat dále jedním vozem, to logiku jistě má.

Značka IP 13f pojmenovaná jako Parkoviště P+D označuje parkoviště, které je určeno pro parkování vozidel, jejichž řidič odtud bezprostředně pokračuje v jízdě jako cestující v jiném vozidle v rámci spolujízdy.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz