Car exhaust pipe, which comes out strongly exhaust gases in Finl

Ovzduší v EU nejvíce znečišťují německá firemní vozidla: Ekologové tlačí na vyšší daně

29. 5. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Podle studie organizace Transport & Environment jsou z hlediska emisí z dopravy největším problémem pro ovzduší v EU německá firemní vozidla. Údajně jsou zodpovědná přibližně za tři čtvrtiny všech vyprodukovaných emisí v rámci nových německých aut. Ekologové proto tlačí na to, aby musela být do roku 2030 všechna povinně elektrifikovaná.

Firemní vozidla tvoří nejen v Německu významnou část automobilového vozového parku. Jinak tomu samozřejmě není ani v Česku. V Německu však údajně mají velmi špatný vliv na ovzduší země. Podle studie jsou německá služební auta zodpovědná až za tři čtvrtiny emisí CO2 z nových automobilů. Co s tím? Povinná elektrifikace. Pokud by prý byla do roku 2030 všechna firemní auta elektrifikovaná, celkové emise CO2 by klesly o celou třetinu.

Zdanit a elektrifikovat

“Aby bylo možné dosáhnout nového přísnějšího klimatického cíle, bylo by pro vládu ideálním začátkem, aby nejpozději do roku 2030 byla elektrifikovaná všechna nová firemní vozidla,” říká ředitel Transport & Environment Germany, Stef Cornelis. Tím to však nekončí, spolu s tím přichází i důrazné doporučení na výraznější zdanění aut se spalovacími motory. Ve srovnání s okolními zeměmi jsou místní daně údajně velmi nízké. Firemní auta s vysokými emisemi CO2 jsou ve Francii zatíženy daní 9000 eur, ale v Německu platí ta samá auta daň jen 1500 eur. I to je proto jedna z příčin, proč mají německá firemní auta o 17% vyšší průměrné emise, než ta ve Francii.

“Nízké zdanění firemních vozidel činí z Německa daňový ráj pro auta spalující fosilní paliva. Vláda se nemůže zavazovat k vyšším klimatickým cílům a současně dotovat znečišťování životního prostředí a ovzduší, “nešetří ostrou kritikou Stef Cornelis.

Jaký je momentálně skutečný přímý vliv organizace Transport & Environment na tvorbu německé emisní legislativy, je sporné, zřejmé však je, že tlaky na vyšší zdanění aut s motory spalujícími fosilní paliva rostou a dříve či později se přetaví do reality.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/