crop_727_477_1573827041-1472366824-e10-benzinls

Paliva v ČR opět zlevnila o desítky haléřů, nafta stojí nejméně od července 2021

18. 5. 2023 • Novinky

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu opět zlevnily o desítky haléřů. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla o 31 haléřů na 36,52 koruny za litr. Nafta se ve středu prodávala v průměru za 31,13 koruny za litr, a byla tak o 61 haléřů levnější než před týdnem a nejlevnější od července 2021. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V následujícím týdnu budou ceny paliv podle analytiků dál klesat, začátkem léta však očekávají otočení trendu.

Nafta v Česku začala zlevňovat na začátku letošního února, kdy se litr prodával za více než 37,70 koruny. Průměrná cena benzinu začala klesat zhruba před měsícem, kdy se dostala na téměř 37,90 koruny za litr. Před rokem byl Natural 95 dražší o téměř 8,30 koruny na litru, nafta stála bezmála o polovinu víc než nyní.

Pohonné hmoty dál zlevňují zejména díky pozitivnímu vývoji cen na mezinárodní burze v Rotterdamu, uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Výraznějšímu poklesu cen podle něj však zabránila koruna, která v posledních dnech mírně oslabila. Analytik XTB Jiří Tyleček upozornil, že k poklesu cen přispěl také dostatek zásob paliv na trhu. Výpadek způsobený embargem na ruská paliva totiž podle něj nahradili další exportéři.

Období příznivých cen navíc může podle analytiků v následujících týdnech pokračovat. Situace na trhu podle Tylečka neukazuje na brzký obratu trendu, v následujícím týdnu proto počítá s dalším zlevněním na čerpacích stanicích. Podle Lajska by měl být pozitivem pro další týdny také vývoj na mezinárodním trhu s ropou, kde oba hlavní typy ropy jsou stále na nižších hodnotách ve srovnání s dlouhodobým vývojem. Výraznější pád cen tak díky vysokým zásobám a konci topné sezony očekává u nafty, jejíž průměrná cena by se tak mohla v dohledné době dostat i pod 30 Kč za litr.

Analytici ovšem zároveň upozorňují, že začátek léta může trend klesajících cen změnit. Důvodem jsou očekávané vyšší marže čerpacích stanic a také plánované zvýšení spotřební daně na naftu. “Letní měsíce jsou tradičně spojeny s růstem poptávky díky cestování. Začátku léta mohou navíc využít i provozovatelé čerpacích stanic a zvýšit své marže o několik desítek haléřů,” řekl Tyleček. Průměrná cena nafty by se tak podle něj mohla dostat nad úroveň 33 Kč za litr. Zvýšení cen nafty podle šéfa společnosti 4Trans Jaroslava Tona nejvíce postihne logistické společnosti, které jsou závislé na ceně dieselu jako hlavního vstupu do jejich provozu. Upozornil, že zdražení nafty sníží jejich ziskovost a konkurenceschopnost. Podle Lajska však letos v létě nehrozí opakování situace z loňska, kdy průměrná cena za litr nafty i benzinu atakovala téměř 50 Kč.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 36,11 koruny a nafty za 30,26 koruny. Nejvíc mezi kraji si nadále účtují čerpací stanice v Praze. Litr Naturalu 95 v metropoli stojí průměrně 37,42 koruny, diesel se prodává v průměru za 33,04 koruny.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz